TDS Nedir? Nasıl Ölçülür? Kaç Olmalıdır?

TDS Nedir? Nasıl Ölçülür? Kaç Olmalıdır? [Tüm Detaylar]
 • Admin
 • 21 Şub 2022
 • 3
 • 167787
 • Okuma Süresi:4 Dakika

TDS Nedir?

TDS nedir? TDS, katı, sıvı ya da gaz halde bulunan bir maddenin, başka bir madde ile etkileşimi sonucu çözünmesi ile oluşan tüm maddelerin, toplam miktarı anlamına gelir. TDS, sıvının özelleştirecek olursak suyun, içinde çözünme sonucu meydana gelen, katı maddelerin toplam yoğunluğu hakkında bizlere bilgi verir.

TDS Açılımı ne demek bunu da belirtelim. Tds ingilizce (Total Dissolved Solids)'dir. Anlamı ise sudaki  toplam çözülmüş mineral değerleri miktarıdır. Bunlar metaller, organik ve inorganik canlılar, mineraller, tuzlar gibi sıralanabilir. 

TDS’den aldığımız sonuca göre, suyun içilebilir ya da  içilemez olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü uygun bir seviyedeki TDS yoğunluğunda, bizler için faydalı mineraller de bulunabilir. Fakat yüksek bir TDS yoğunluğunda, demir, sülfat, bromür, manganez gibi zararlı, kirletici maddeler bulunabilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bir araştırma yapılmış, farklı TDS değerlerine sahip sular numunelere denetilmiş ve şu sonuca varılmıştır:

50’den az ( Arıtma Suyu ) -Mükemmel
80-150 ( Şebeke Suyu ) -İyi
150-200 ( Şebeke Suyu ) -Makul
200-350 ( Şebeke Suyu ) -Kötü
350- 500+  üstü ( Şebeke Suyu ) -Kabul Edilemez

Kaynak:who.int/water_sanitation_health/dwq/chemicals/tds.pdf

Kaynak Suyu Oranında TDS oranı ile Mineralleri Yok etmeyen En İyi Su Arıtma Cihazı

Ürünü İncele

TDS Metre Nedir?

TDS metre, suda çözünme sonucu meydana gelmiş olan katı maddelerin miktarını ölçen dijital cihazdır. Bu cihaz, suda çözünmüş maddenin miktarını ölçerken, suyun faydalı veya zararlı olduğu hakkında da bize bilgi verir.

TDS metre, kirletici olarak bilinen arsenik, kurşun, krom vb. maddeleri ölçemez. Bu maddeleri ölçecek kadar hassas bir yapıya sahip değildir. TDS metre; motor yağı, benzin, böcek ilacı ve birçok ilaç gibi iletkenlik değeri olmayan maddeleri ölçemez. TDS metre ile suyunuzun ne kadar temiz olduğunu, mevcut suyunuzun kalitesini, kirlilik oranını ölçebilirsiniz. TDS metre ile suyunuzun sertlik derecesini de ölçebilirsiniz.

Su içerisinde TDS değeri ne kadar yüksek ise içerisinde o kadar çok yabancı madde bulunuyor demektir.

Tds Metre Ürünümüzün fiyatını görmek için

TDS Metre Ürününü İncele

TDS Değeri Nedir?

TDS değeri, suyun içerisindeki katı maddenin miktarını ölçen cihazdan çıkan ppm değeridir. Ppm: Past Per Million, yani ‘milyonda bir’ anlamına gelmektedir.

Doğayı Koruma Ajansı (EPA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO)  tarafından önerilen değerler neticesine, TDS ölçümlerinde maksimum değer 500mg/L (500 ppm) olmalıdır. Bu değere sahip olan sular, içilebilir sulardır. Ancak bu değer üzerindeki sular kesinlikle sağlık ve temizlik açısından tehlike arz edebilir. TDS değerleri mevsimlere göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin; yaz aylarında barajlardaki, nehirlerdeki, göllerdeki sular havanın ısınmasıyla buharlaşır. Buharlaşma sonucu suyun içerisindeki toplam çözünmüş katı madde yoğunluğu artar.

TDS ve TDS Değeri hakkında her şeyi öğrenmiş olduk, şimdi sizlerin merak ettiği birkaç konuya daha değinmek istiyorum;

Doğru TDS Değerini Nasıl Hesaplayabiliriz?

TDS değeri, hem dijital hem de manuel cihazlarla ölçülebilir. En kesin sonucu tabii ki dijital TDS metreler ölçebilir. Farklı TDS cihazları ile aynı su birkaç kez ölçülerek, sağlıklı ve güvenilir bir sonuca varılabilir.

Güvenilir bir suyun minimum 50 ppm, maksimum 100 ppm (500mg/L) değere sahip olması gerekmektedir.

Suyumuzun durumu ve güvenliliği hakkında net bir şekilde sonuç almak için; Ph değerini ve iletkenlik değerini iyi bir şekilde bilmek gerekir. Evet, Ph değerini çoğumuz biliyoruzdur, peki ya iletkenlik değeri nedir?

İletkenlik, suyumuzun saflık durumunu belirleyen bir özelliktir. İletkenlik aslında TDS metredir. İletkenlik/TDS metre ile suyumuzun yumuşak veya sert olup olmadığı hakkında genel bir bilgiye sahip oluruz. Suyumuzun iletkenliği ne kadar yüksek çıkarsa, suyumuzun içerisinde bir o kadar tehlikeli olarak adlandırabileceğimiz madde vardır demektir. Bu sebepten suyumuzun güvenilirliğinin yanı sıra sağlıklı olması da bizler için önemlidir. 

Güvenilir ve Sağlıklı İçme Suyunda TDS Değeri Kaç Olmalıdır? 

Gelelim şimdi güvenilir ve sağlıklı bir suda TDS değeri kaç olmalıdır sorusuna. Bu soru meraklıları tarafından takip edilmektedir. Biz de sizlere merak ettiğiniz bu sorunun cevabını en detaylı şekilde açıklayacağız. Şimdi sorumuzun merak edilen cevabına bir bakalım;

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Doğayı Koruma Ajansı (EPA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO)  tarafından önerilen değerler neticesine, TDS ölçümlerinde maksimum değer 500mg/L (500 ppm) olmalıdır. Bu değere sahip olan sular, içilebilir, güvenilir sulardır. Ph değerinin ise; genel olarak yapılan değerlendirmeler sonucunda 7 ile 8.5 ph değerinde olmalıdır.

Ph Ölçüsü ile TDS Arasındaki Temel Fark Nedir?

Maddedeki asit veya alkali değeri anlamak için kullanılan ölçüye pH (Potansiyel Hidrojen) denilmektedir. Ph ölçüsü, maddedeki asit nitelikli iyonların yoğunluğuna göre yapılır. Bu iyonlar suyumuzdaki güvenli ya da güvenli olmayan maddelerdir.

TDS metre ise, sudaki tüm maddelerin çözünmüş katı miktarını ölçer. Ph metre ve TDS metre aynı değildir, ikisi de farklı amaçla için kullanılır ve farklı sonuçlar gösterir. Farklı sonuçları şu şekilde örnekleyebiliriz;

Ph metre: 6, 7, 7.5, 8, 8.5 değerini gösterirken;

TDS metre: 20, 30, 40, 50 vb. değerleri göstermektedir.

Su Ppm Değeri Nedir - Ppm Değeri Kaç Olmalıdır - Tds Nasıl Hesaplanır Tavsiye Yazı: Manyetik Kireç Önleyici Tavsiye Yazı: Membran Filtre Nedir? Tavsiye Yazı: Su Arıtma Cihazları Arıza Nedenleri ve Çözümleri Tavsiye Yazı:Doktorların Tavsiye Ettiği Su Arıtma CihazıTavsiye Yazı: En İyi Su Arıtma Cihazı

Paylaş

Yorumlar(3)

 • Yanıtla
  22 Nis 2021
  Hüseyin Özkan

  "1 Nisan da kurulumu yapılan buzsu code renk(kahve),yaklaşık 20 gündür kullanıyorum,memnunum ama yapılan ölçümler tds 4 ve 5 arası,ph ise 5 ve 6 arası çıkıyor. Bize söylenen ph değeri 8,1 idi."

 • Yanıtla
  23 Nis 2021
  YÖNETİCİ

  "Sn Hüseyin Özkan öncelikle bizi ve ürünümüzü tercih ettiğiniz için teşekkürler. TDS 5- 70 arası 1.sınıf kaynak suyu kalitesinde su değeridir Tds Değeri mükemmeldir 1 aya kalmaz filtreler tam anlamıyla işlevine başlar tds 10-13 arasına pH değeride 7.5-8.2 arasında olacaktır. Sizinle hörüştüğümüz üzere 1-2 gün içinde servisimizi göndererek cihazı kontolünü yaparak filtre ve cihazı test edeceğiz gerekirse filtresini tekrar orjinali ile değiştireceğiz. Sağlıcakla kalın Saygılarımızla"

 • Yanıtla
  26 Ara 2023
  Farman Mammadov

  "En iyi su sayılan Zem-Zem suyunun TDS-i 300den yüksek gösterdi, amma Azərbaycanda cıkan Sirab suyunun TDS-i 12-15 civarındadır.bu sebebden men TDSin aşağı olmasını çok da mekbul hesab etmirem"

Yorum Yap

E-posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır.Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
22 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5