Manyetik Kireç Önleyici Modelleri ve Fiyatları

9 ürün gösteriliyor

Manyetik Kireç Önleyici

Manyetik Kireç Önleyici Nedir? Manyetik kireç önleyici içerisinden geçen kireçli sudaki molekülleri manyetik dalgalar ile parçalara ayırdıktan sonra tekrar birleşmelerine engel olan bir nevi su arıtma ve kireç önleme sistemine verilen isimdir.  

Manyetik kireç önleyiciler, mıknatıslardan ortaya gelir ve mıknatısların ortaya getirdiği manyetik alandan geride bıraktığımız suyun birtakım fiziksel özellikleri değiştirmesine dayalı olarak fonksiyon görürler. 

Manyetik kireç önleyiciler, kristal yapı farklılığı sağlayarak sudaki çoğunluklu olarak tespit edilen bir kireç türü olan kalsit kristallerini aragonit kristallerine dönüştürür.

Koruma sağlanan tesisatlarda sıcaklığa bağlı olarak suda çözünmüş olarak tespit edilen, çökelmesi durumunda ise kalsit temelli sert bir kireç taşı yerine, tanecikler durumunda suyla taşınabilen aragonit temelli yumuşak bir kireç oluşumunu sağlamaktadırlar. Bu değişim neticesi olarak tesisatlarda kireç tabakası oluşmamaktadır. Sudaki kireci önleme konusunda çokça tercih edilmektedir.

Manyetik kireç önleyici yapısı itibariyle kireç önleme özelliğine sahip son teknoloji bir üründür. Kireçli su Kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat içermektedir. Sert suda Kireçli su özelliği bulunur. Dolayısıyla sert suyla işlem gerçekleştiren ürünlerde makinalarda zaman içerisinde arızalar meydana gelmektedir.

Manyetik kireç önleyici size birçok faydası olacağı gibi kolay takılan ve  takımı sonrası gün içerisinde kullanabileceğiniz kullanım dostu bir üründür.

Teknolojik gelişme ile beraber günümüzde  her evin vazgeçilmez bir ürün haline gelmiştir. Çünkü sert suyun yapısı gereği kireç oluşumunu  engelleyemediği için manyetik kireç önleyiciye mutlaka ihtiyaç duyulur.

Günlük ev yaşantısında bulaşıklarınızı veya çamaşırlarınızı yıkarken kullanacağınız destek ürünler kireç önlemeye engel olmayacaktır.  Aynı zamanda sürekli kireç önleyici ilaçlar almak zorunda kalacağınız gibi size kalıcı çözümler sunmayacaktır.

Peki manyetik kireç önleyici ile borudaki kireç nasıl temizlenir ? Cevap çok basittir. Kireç borulara tutunmayacağı için buna ihtiyaç duymazsınız.


Manyetik Kireç Önleyici sistemin çalışma prensibi cihazımızın içinden geçen su, cihazdan geçmeden önce kireç şekli kristalize olup iğne uçlu görünümdedir. Kalsiyum ve Magnezyum molekülleri (-) ve (+) yüklü oldukları için, birbirlerini çekerek boru çeperlerinde kireç taşı oluşumunu sağlarlar.

Manyetik kireç önleyici cihazımız minerallerin yüzey yüklerini ve yüzey aktifliğini değiştirerek de sistemdeki korozyon oluşumunu engeller. Manyetik kireç önleyiciler yaptıkları tüm işlevleri bir bakım onarım ve işletme giderlerine ihtiyaç duymadan yerine getirirler.

Daire Tipi Manyetik kireç önleyici yorum ve fiyatları için tıklayınız
Manyetik kireç önleme sistemleri suyun boru içerisinde iken musluktan akmadan veya bir arıtma cihazına girmeden su içerisindeki kireçlerin giderilmesinde etkili rol oynamaktadır. Sudaki kirecin formülü değiştirilir. Manyetik kireç önleme cihazları içerisinde oluşturduğu manyetik alan sayesinde içerisinden geçmekte olan suların içindeki kireç bileşenlerini ayırarak toz hale getirmektedir. Manyetik kireç önleyici çalışma prensibi kısaca bu şekildedir.

Manyetik kireç önleyici aparatlar sayesinde musluk, lavabo, duşakabin, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi suyla temas halinde olan makine ve yüzeyler kirece maruz kalmazlar. Aynı zamanda manyetik kireç önleyiciler ile şampuan ve sabunlar daha çok köpürmektedir. Duş aldıktan sonra saçlardaki sertliklerde kaybolmaktadır.

Manyetik Kireç Önleyici Nasıl Çalışır?

Manyetik Kireç Önleyici aparatın ortasından su geçmesi ile doğal bir manyetik alan oluşturmaktadır. Bu manyetik alandan geride bıraktığımız ve kireç ortaya getiren çözünmüş ve askıdaki mineraller, yoğun bir manyetik alana maruz kaldıklarından birtakım fiziksel değişikliklere uğrarlar.

Su çok güçlü bir manyetik alan etkisinde kaldığında, içindeki negatif yüklü su molekülleri ve madensel kompleksler pozitif bir yüklemeye tabi tutulurlar. Aynı zamanda, parametre yapıya sahip, uzun kristaller durumunda olan Aragonit kireç kırk kat parçalanarak pozitif yüklenir.

Böylece aragonit parçacıkların birbirlerine yapışması ve tortu oluşturması engellenir. Manyetik Alandan büyülenen sudaki kireç, boru çeperlerine ve makinenizin metal aksamına yapışmadan su ile beraber atılır.

Manyetik Kireç Önleyici Montajı, Nasıl Takılır?

1-   Manyetik Kireç Önleyici Aparatı Cihazların herhangi bir bağlantı tarafı yoktur. Borulara istenilen yönde (su giriş ve çıkış tarafı) ve istenilen konumda (yatay ya da dikey) bağlanabilir.

Manyetik Kireç Önleyici Montajı kısaca iki boru kesilerek araya yerleştirilmesi sonucu gerçekleştirilir. Musluk ve duş armatürü tip manyetik kireç önleyici ise musluk öncesine takılarak gerçekleştirilmektedir.
Bina girişi veya Daire girişi manyetik kireç önleyiciler ise su sayacından hemen sonra takılmaktadır.

Önemli püf nokta ise manyetik kireç önleyici takıldıktan sonra en az 50 cm düz gitmelidir. Eğer bu mümkün değil ise manyetik kireç önleyici cihazların yanında spiral boru kullanılarak bu işlem sağlanmaktadır. Aynı sistem villa veya iş yerleri içinde kullanılabilir. Sanayi tip su barı yüksek olan yerlerde ise sanayi tip manyetik kireç önleyici montajını aynı adımlar izlenerek gerçekleştirilebilir. 


Not:1. yöntem ile 40cm uzunluk ede edilmiş. 2.yöntem ise 40 cm düz uzunluk olmadığı için spiral boru ile montaj gerçekleşmiştir.

Buzsu Dn-20 Manyetik Kireç önleyici takın ve eviniz iş yeriniz villanız için en mükemmel kireç önleyici sisteminden alın sizde rahatlığa kavuşun. 

 • Bakım gerektirmez.
 • Maliyeti yoktur.
 • Elektrik Gerektirmez.
 • Su da biyolojik veya kimyasal veya radyoaktif değişiklik yapmaz.
 • Tamamen Kuantum Fiziği (manyetik güc) ile kirecin uçlarını kırar ve toz duman eder.
 • 6 ay içerisinde memnun kalmazsanız iade edebilirsiniz.
 • 10 yıl garanti kapsamı içerisindedir.
 • 50 yıl ömrü vardır.


Biz tereddüt yaşanmasın diye su girişi bölümünü belirttik cihazımızın üstünde, Bununla birlikte,1/2, 3/4 S, 3/4 K ve 3/4 B aygıtlar, erkek ve dişi vida dişlerine sahip olduklarından, dişi vida dişli alanı su girişi erkek vida dişli kısım ise su çıkış tarafına doğru şekilde borulara yerleştirilmelidir.

Manyetik Kireç Önleyici Cihazlar, yalnızca kendi anma çaplarındaki borulara bağlanabilecek şekilde imal edilmiştir.

Standart ev içi kullanım 1/2 borudur, Ev ana giriş hattı ise standart tek daireler için 3/4 dür. Depo ve daha büyük iş yeri  ve okul tipi su borusu çapları 1" 2" 3" 4" 5" 6" olarak değişebilir. Endüstriyel tip manyetik kireç önleyici ürünlerimizde vardır.  

2- Manyetik Kireç Önleyici Aparatlar, üstünde rastgele bir aksesuar (rakor, manşon, nipel,conta, karşı flanş vb.) olmaksızın satışa arz edilir. Bu gibi bağlantı elemanları olmaksızın borulara takabilirsiniz.

Manyetik kireç önleyici ürünü Ev ana girişi su saati sonrasına, daire girişi ev tesisatınıza, ev içindeki makinelere takımı çok kısa süre alan ve uzun vadede size çözüm sunmaktadır. 

Manyetik Kireç Önleyici sisteminin çalışma prensibi cihazımızın içinden geçen su, cihazdan geçmeden önce kireç şekli kristalize olup iğne uçlu görünümdedir.
Kalsiyum ve Magnezyum molekülleri (-) ve (+) yüklü oldukları için, birbirlerini çekerek boru çeperlerinde kireç taşı oluşumunu sağlarlar.

Cihazın içerisinde ki manyetik alandan geçen suyun kalsiyum ve magnezyum bileşenlerinin yapısal formunu değiştirdiği gibi, aynı zamanda bütün elektrik yüklerini (+) ya çevirir. Kristalize olamayan bu bileşiklerde ki elektrik yükleri (+) elektrikle yüklendiği için, suyun içinde birbirlerine değmeden suyla beraber dışarıya atılımını sağlar.

Aynı zamanda bu elektrik yükleri ters tepkime yaparak, eskiden oluşmuş olan boru çeperlerindeki kireç taşını zaman içinde çözünmesine yardımcı olur. Sabit mıknatıslar alaşım türlerine, özelliklerine ve tasarımlarına göre farklı kuvvetlerde manyetik alanlar oluştururlar. Manyetik alan kalsiyum karbonat'ın kristal yapısını, suyun yüzey gerilimini, minerallerin yüzey yüklerini değiştirir ve kristal gelişimini azaltır.


Manyetik alanın etkisiyle sudaki kalsit büyük oranda aragonite dönüşür. Suda çökelen kireç kalsit yerine aragonitten oluştuğu için sert bir tabaka yerine yumuşak bir tabaka halindedir.
Manyetik alan aynı zamanda suyun iletken olması sebebiyle bütün tesisat boyunca taşınır. Bu sayede tesisatlarda daha önceden oluşmuş kalsit tabakaları aragonite dönüşerek sistemden uzaklaşır.

Manyetik Kireç Önleyici İşe Yarıyor Mu?

Manyetik kireç önleyici işe yarıyor mu diye kafanızda bir soru işareti varsa aşağıdaki videomuzu mutlaka izleyiniz. Manyetik kireç önleyici cihazlarımızı test etmek çok kolay.

Örneğin yeni temizlediğiniz bir musluk üzerine komşudan aldığınız bir bardak suyu serpin ve kurumasını bekleyin.

Daha sonra kullanmakta olduğunuz manyetik kireç önleyicili musluktan bir bardak su alarak aynı musluğa dökünüz.

Farkı saatler içerisinde görebileceğiniz bir fırsat. Kireç önleyici aparat işe yarıyor mu kısa sürede öğrenmiş olacaksınız.

Manyetik kireç önleyici aparatlar içerisinde bulunan mıknatıs özellikli manyetik alan oluşturucu yapısıyla kireçlerin yüzeylere tutunan alanlarını törpülemektedir.

Alttaki videodan ev tipi çamaşır, bulaşık makinesi kireç önleyici cihazı örneğimizin çalışma prensibini izleyebilirsiniz.

Manyetik Kireç Önleyici Tavsiye

Manyetik kireç önleyici tavsiye olarak kullanacağınız boru tipine göre ve kullanım alanına göre farklı kireç kırıcı modeller vardır. Bunu belirlerken günlük tüketilen su miktarı ve su bilgileri önemlidir. Eğer su kullanım miktarı düşük ise daha ev tipi manyetik kireç önleyici cihazlar tavsiye edilmektedir. Daha öncede belirttiğimiz gibi göremediğimiz yerlerde birikim yaptığı için cihazın etkinliğini kireçlenme yapan cihazların içini açmadan gözlemlemek zordur. Ancak birkaç noktadan cihazınızın etkin çalıştığını gözlemlemek yine de mümkündür. Bulaşık makinelerinde tuz bittiği zaman özellikle bardaklar buğulu gibi kireçli çıkar.

Manyetik Kireç Önleyici aparat takıldıktan sonra makinenizin ışığı yansa da tuz koymanıza gerek yoktur, bardaklar temiz çıkacaktır. Çaydanlık ve su ısıtıcılar gibi kireçlenmenin çok hızlı gerçekleştiği yerlerde de gözlemleme yapabilme şansınız vardır.


Bu cihazlarda suyu ısıtıp kullanıldıktan sonra içindeki suyu dökmek kaydıyla asla kireç tabakası oluşmayacaktır. Oluşabilecek toz şeklindeki kireci de bir sünger vasıtası ile kolayca temizleyebilirsiniz. Eğer dikkatli bir gözlemciyseniz cihaz takıldıktan sonra çamaşır makinesinin aynı deterjan kullanıldığında çok daha fazla köpürdüğünü gözlemleyebilirsiniz.

Ellerinizi sabun veya başınızı şampuan ile yıkarken çok daha iyi köpürdüğünü ve saçlarınızın daha yumuşak olduğunu hissedebilirsiniz. Sanıldığının aksine duşa kabinlerde, muslukların üzerinde ve meyvelerde ki lekeler MANYETİK SU ile giderilemez. Buraları sürekli olarak ıslak bıraktığımız için sudaki manyetik alanın kaybolması ile eskisine nazaran daha az ve çok daha kolay temizlenebilir nitelikte toz şeklinde bir yapıya sahip kireç lekeleri olmaya devam eder. Bu toz zerresi şeklindeki kireçte vücuda yararlıdır.

Manyetik Kireç Önleyici Çeşitleri Nelerdir?

Ultra manyetik kireç önleyici

Villa tipi manyetik kireç önleyici

Manyetik kireç önleyici yıkama topu

Manyetik kireç önleyici ev tipi

Güneş enerjisi manyetik kireç önleyici

İçme suyu manyetik kireç önleyici

Doğal manyetik kireç önleyici

Bina girişi manyetik kireç önleyici

Daire girişi manyetik kireç önleyici

Sanayi Tipi Manyetik kireç önleyici

Manyetik Kireç Önleyici Cihaz fiyatları

Manyetik kireç önleyici fiyat belirlemesinde boru tipi ve kullanılacak alan etkili olmaktadır. Bina girişi manyetik kireç önleyiciler genel olarak 3/4 inch olan modellerdir. Manyetik kireç önleyici daire tipi istiyorsanız eğer o zaman 4/2 tercih edebilirsiniz. Manyetik kireç önleyici 1 inçten başlayıp 8 inçe kadar devam etmektedir. Manyetik kireç çözücü fiyatları için kategorimizi inceleyebilirsiniz. Manyetik kireç önleyici gittigidiyor , aliexpress, hepsiburada, koçtaş, n11 gibi platformlarda da bulunmaktadır. Manyetik kireç önleyici Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul ve İzmir gibi aşırı kireçli şebeke suyuna sahip illerde çokça kullanılmaktadır.

Manyetik kireç önleyici aparatların faydaları sayesinde hem vücudumuz hem de eşya ve evler bu kirece karşı korunmaktadır. Manyetik kireç önleyici dn 20 buzsu olarak firmamıza ait en çok tercih edilen modellerdendir. Bu yazımızı ekşi sözlük, donanım haber gibi forum platformlarda bulabilirsiniz. Manyetik kireç önleyici en ucuz fiyatlara sitemizde bulabilirsiniz. Ev tipi olarak farklı boyut boru ölçülerinde cihazlar mevcuttur. Manyetik kireç önleyici filtre diğer su arıtma cihazları ile karşılaştırıldığında daha avantajlıdır. Çünkü tüm eve giren sular kireçten arınmıştır. Manyetik kireç önleyici hakkında Wikipedia yazımızı okuyabilirsiniz. Manyetik kireç önleyici işe yarıyor mu Manyetik kireç önleyici kullanan herkes memnuniyetlerini dile getirmektedir.

Aksi takdirde kullananlar tarafından olumsuz kullanıcı yorumları oluşurdu. Ancak işe yaradığını ve kullanımında fayda sağlandığı belirtilmekte, şikayet almamaktadır . Manyetik kireç önleyici montajı çok basit ve zahmetsizdir. Manyetik kireç önleyici musluk aparatı ile musluğunuzdan kireçli su akmasını engellemeniz mümkün Manyetik kireç önleyici plastik top olarak üretilen çamaşır makinesi içerisine atılan modellerde mevcuttur. Ancak yıkama topu kullanan kullanıcı yorumları çok iyi performans sağlamadığı yönündendir.

Manyetik kireç önleyici tavsiye olarak sizlere Buzsu dn20 ürünümüzü tavsiye ederiz. Farklı alanlar içinde ürünler mevcuttur Manyetik kireç önleyici video eklenecektir. Manyetik kireç önleyici yapımı kısaca şu şekildedir. Boru etrafına yerleştirilen mıknatıs özellikli metaller ile manyetik alan oluşturulmaktadır. Sizde ürünlerimizden herhangi birini kullandı iseniz manyetik kireç önleyici yorum sayfamızdan yorum yaparak bizlere destek olabilirsiniz.

Manyetik su kireç önleyici, zararları olan diğer filtreli cihazlar ile karıştırılmamalıdır. Bu cihazlar kireçleri yok etme dışında suya zarar verici bir işlem uygulamaz. Bina girişi manyetik kireç önleyici, Villa tipi, Daire girişi olmak üzere ev için 3 farklı modelimiz mevcuttur. Doğal manyetik kireç önleyici ile suyunuzda ki hiçbir yararlı mineral zarar görmez. Bu yönüyle en iyi manyetik kireç önleyici olarak sizlere buzsu dn20 modelimizi tavsiye ederiz. Bu ürün aynı zamanda güneş enerjisi manyetik kireç önleyici olarak kullanılabilir ve güneş enerjisi sisteminizin uzun ömürlü olmasını sağlar. Aynı zamanda kombi manyetik kireç önleyici ile daha verimli çalışır. Eğer suyunuzda zararlı ve ağır metaller yok ise içme suyu manyetik kireç önleyici olarak sadece kireci önler ve içebilirsiniz.


Manyetik Kireç Önleyici Markaları

 • Akua
 • Akuaka
 • Allgoo descaler
 • Aqua
 • Arçelik
 • Asist
 • Home
 • beko
 • Blocker
 • Blocks
 • Bosch
 • Briscool
 • Buzsu
 • Cal Block's
 • Care Protect
 • Ecogreen
 • Ekosu
 • Electrolux
 • Hoover
 • Hotpoint
 • İs-plus
 • Lg
 • M care
 • Power descaling
 • Procal
 • Profilo
 • Promax
 • Quick shine
 • Quick&shine
 • Rbm
 • Rivermag
 • Rivermag Black Series
 • Samsung
 • Siemens srr
 • Vesplus
 • Vestel
 • Wpro

Kireçli Suya Maruz Kalan Ürünlerde Görülen Arızalar;

•Makina’nın temizlik kalitesi düşmektedir.

•Kireçli su daha fazla deterjan kullanımına sebebiyet vermektedir.

•Ürünler sürekli bozularak makinalarda arızaya sebep olur.

•Makine daha fazla enerji harcamaktadır.

Manyetik Kireç Önleyici Aparat Kullanmanın Faydaları

•Makineniz için herhangi bir kimyasal ürün kullanımına gerek kalmayacaktır.

•Kullanılmayan kimyasal ürünler sonucu maddi olarak tasarruf sağlamaktadır.

•Kireç oluşumunu engellediği için makine yerleştirilen deterjanın daha iyi performans sergilemesine yardımcı rol oynamaktadır. Bu sebeple daha az deterjan kullanımı sağladığı gibi bulaşıklarınızı daha iyi yıkadığı bilinen bir gerçektir.

•Kireç önleyici sayesinde çamaşırlarınız kireçli suya oranla temiz ve daha kolay ütülenmesi ile kolayca farkı görebilirsiniz.

•Kireçli su önleme manyetik kireç önleyici oldukça montajı kolay yapılan bir üründür.

•Manyetik kireç önleyici sayesinde bulaşıklar üzerinde herhangi bir kireç lekesi oluşmayacaktır. Dolayısıyla kireç lekelerini engelleyen özelliğe sahiptir. •Makinanız için tuz kullanımını azaltır.

•Manyetik kireç önleyici aparat oldukça uygun fiyatlı ve bütçeye katkı sağlayan ekonomi dostudur.

Manyetik kireç önleyici sayesinde artık çamaşırlarınızın kireçlenmeyeceği gibi ve makinenin çalışmasında herhangi bir zorlama olmadığını kısa süre içerisinde fark edebilirsiniz.  

Çünkü kireçli makine tıkandığı için çalışmakta zorlanır ve makine kullanılırken arıza  verebilir .  Oluşan bu sıkıntı sonucu manyetik kireç önleyici sayesinde kısa süre içerisinde  son bulacaktır.  Makinenizde herhangi bir kireçlenme olmayacak ve takviye ürün almanıza gerek kalmayacaktır.

Manyetik Kireç Önleyici Nedir?

Manyetik kireç önleyiciler, mıknatıslardan meydana gelir ve mıknatısların oluşturduğu manyetik alan içerisinden geçen suyun bazı fiziksel özelliklerini değiştirmesine dayalı olarak çalışırlar. 

Manyetik kireç önleyiciler, suyun içerisindeki minerallerin fiziksel olarak şartlandırılması prensibi ile çalışan, su içerisindeki minerallerin kristalize yapısını değiştirerek çeperlere yapışmasını engelleyen ve mevcut kireçtaşı tabakalarına etki ederek zaman içerisinde temizlenmesini sağlayan sistemdir. 

Manyetik kireç önleyicileri, su içerisindeki kirecin kristal yapısının değişmesi ve suyun yüzey aktifliği ile sudaki minerallerin yüzey yüklerinin değişmesi işlevsel kılar. 

Manyetik kireç önleyiciler; kristal yapı değişikliği sağlayarak sudaki kalsit kristallerini aragonit kristallerine dönüştürdüklerinden, koruma sağlanan tesisatlardaki suyun sıcaklığına bağlı olarak suda çözünmüş olarak bulunan, çökelmesi durumunda ise kabuk şeklinde çok sert bir kireç yerine tanecikler halinde yumuşak bir kireç oluşumunu sağlamaktadırlar. Bunun sonucu olarak tesisatlarda kireç tabakası oluşmamaktadır.

Manyetik kireç önleyiciler tarafından oluşturulan manyetik alan sayesinde yüzey gerilimi değişen kalsiyum minerallerinin yapışma özelliği kalmamış olur.

Tesisatlarda ve su kullanılan cihazlarda meydana gelen kireç kaynağı, sudaki bikarbonatların bu şekilde karbonatlara dönüşmesidir. Kireçlenmedeki en önemli etken kalsiyum ve magnezyum bikarbonatların miktarıdır. Oluşan bu kireçlenmeyi sadece sudaki kalsiyum ve magnezyum miktarına bağlamakta doğru değildir.

Kireç oluşumuna etki eden faktörler; sudaki kalsiyum ve magnezyum bikarbonatların miktarı, suyun sıcaklığı, sülfatlar, silikatlar, klor, PH değeri ve suda çözünmüş minerallerin miktarıdır. Yüksek sıcaklık bikarbonatların karbonata dönüşmesini kolaylaştırdığı için kireç oluşumunu hızlandırır.

Kireçte kalsit, aragonit ve vaterit olmak üzere üç ayrı kristal bulunur. Bütün sularda ağırlıklı olarak bulunan kalsiyum kristali %50-80 oranıyla kalsittir.

Daha sonra %20-50 ile aragorit gelir. Vaterit kristali ise çok az miktarda bulunur. Kalsit; suda, yüksek sıcaklıklarda çöken ve çok sert kireç tabakası oluşturan bir kristaldir. Kalsitin çökelmesi ile oluşan kireç, sadece metal yüzeylere değil, plastik veya cam yüzeylere de kolaylıkla yapışır ve sert tabakalar oluşturur.  Aragorit; yüksek sıcaklıklarda çöken ve oldukça yumuşak kireç tabakası oluşturan bir kristaldir.

Aragonitin çökelmesi sonucu oluşan kireç, tesisat veya boru çeperlerine yapışmaz, su içerisinde asılı olarak kalır ve açık sistemlerde su ile taşınarak son noktada tesisattan dışarı atılır, kapalı sistemlerde ise depolarda su içerisinde birikir. Vaterit ise gerek suda az miktarda bulunması, gerek yüksek sıcaklıklarda çökelmesi ve yumuşak bir kireç oluşturması sebebiyle herhangi bir soruna sebep olmayan bir kristaldir.

Kireçlenmeyi önlemek için farklı yöntemlerden faydalanılır. Yaygın olarak iyon değiştirme (kimyasal su yumuşatma) sistemleri ile inhibitörler kullanılır. Kimyasal su yumuşatma sistemleri; iyon değiştirme prensibiyle, kalsiyum ve magnezyum bikarbonatlarını sodyum bikarbonata dönüştürmeye dayalı olarak çalışır.

Sodyum bikarbonat her türlü ısıda çözünebildiği için sisteme zarar vermeden sistemden çıkar. Bu sistemler tuz, karbon filtre ve reçinenin devamlı bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu işletme giderleri suyun kullanımının artmasıyla da artmaktadır. Bu sistemler %78 oranında bir verimliliğe sahiptir. 

İnhibitörler; reçinenin çalışmasına benzer olarak kalsiyum ve magnezyum bikarbonatları değişik kimyasallara çevirerek suda kireç oluşumunu önleyen değişik kimyasal bileşiklerdir. İnhibitör olarak kullanılan maddeler polifosfat, fosfonat, hidroklorik asit ve organik polimerlerdir. İnhibitörlerin suyun miktarı ve debisine göre sürekli olarak kullanılması gerekmektedir. Kirecin zararlarından sizi koruyan bu sistemlerin çevreye de çok büyük zararları vardır.

Kireçlenmeyi önlemede kullanılan ama fazla bilinmeyen en etkili sistemlerden biri de manyetik kireç önleme sistemidir.

Manyetik Kireç Önleyici Cihazların Etkileri

Manyetik kireç önleyici cihazlar; konutlar, resmi kurumlar, sanayi tesisleri, çamaşırhaneler, hamam ve saunalar, termal ve jeotermal tesisler, yüzme havuzları, termik ve doğalgaz santralleri, sulama sistemleri, hazır beton ve beton yapı elemanları üretim tesisleri, içme suyu şebekeleri vb. gibi su kullanılan her yerde kullanılabilir. Bu amaçla, kullanılacağı yerdeki su debisine ve sertliğine uygun cihazın seçilmesi yeterlidir.

Manyetik kireç önleyici cihazların içerisinden geçen suyun yani manyetik suyun, insan, bitki ve hayvan sağlığı açısından herhangi bir zararı yoktur.

Aksine manyetik su, gerek insan gerekse bitki ve hayvanlar için bazı yönlerden yararlıdır. Manyetik su, insanlarda boşaltım sistemleri üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Aynı şekilde manyetik su, bitkilerin ve hayvanların gelişimlerini de olumlu etkiler.

Ülkemizde ve yurtdışında yapılan birçok bilimsel araştırmada manyetik su verilen bitkiler ile manyetik su içirilen hayvanların, normal su verilen bitki ve normal su içirilen hayvanlara göre daha fazla geliştikleri gözlemlenmiştir. Manyetik su, betonda karbonatlaşma tepkimelerini önleyerek betonun basınç dayanımlarını % 10-20 arasında artırabilmektedir.

Manyetik Kireç Önleyiciler Nasıl Takılır?

Manyetik kireç önleyici tek parçalık bir aparattır. Manyetik kireç önleyiciler üstünde rastgele bir aksesuar (rakor, manşon, nipel, conta, karşı flanş vb.) olmaksızın satışa arz edilir. Manyetik kireç önleyicilerin herhangi bir bağlantı tarafı yoktur. Bağlantı elemanları olmaksızın borulara takabilirsiniz. Borulara su giriş ve çıkış taraflarında istenilen yönde ve yatay/dikey olarak istenilen konumda bağlanabilir.

Manyetik Kireç Önleyiciler İşe Yarıyor Mu?

Manyetik kireç önleyiciler gerçekten işe yarıyor mu? Bu cihazlar size birçok fayda sağlayacağı gibi kolay takılan ve takımı sonrası gün içerisinde kullanabileceğiniz kullanım dostu bir üründür. Manyetik kireç önleyicilerin önemli avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Enerji tasarrufu sağlar. Çamaşır ve bulaşık makinelerinde elektrik enerjisinde %30’a kadar tasarruf sağlar. Kimyasal kireç önleyici maddelerin kullanılmasına gerek kalmaz.

Manyetik kireç önleyicilerin önemli avanjları bulunmaktadır. 

Tesisat ve cihazlarda kireç oluşumunu önler. Tesisat ve cihazlar ömürleri boyunca verimli olarak çalışırlar.

Metal tesisatlarda korozyon oluşumunu engeller.

Daha önce oluşmuş olan kireçlenmeyi çözer.

Çamaşır ve bulaşık makinelerinde deterjan kullanımında % 50’ye kadar tasarruf sağlar.

Tesisatların kireçle tıkanmasını ve arızalanmasını önler.

Manyetik su, insanlarda boşaltım sistemini olumlu olarak etkiler.

Manyetik su, bitki ve hayvanlarda büyümeyi hızlandırır.

Betonun basınç dayanımını artırır. Aynı çimento, agrega ve aynı su kullanılarak daha dayanıklı beton elde edilmesini sağlar.

Kireç oluşumunu engellediği için makine yerleştirilen deterjanın daha iyi performans sergilemesine yardımcı rol oynamaktadır. Bu sebeple daha az deterjan ile bulaşıkları daha iyi yıkadığı bilinen bir gerçektir.

Kireç önleyici sayesinde çamaşırlarınız kireçli suya oranla temiz ve daha kolay ütülenmesi ile kolayca farkı görebilirsiniz.

Kireçli su önleme manyetik kireç önleyici oldukça montajı kolay yapılan bir üründür.

Manyetik kireç önleyici sayesinde bulaşıklar üzerinde herhangi bir kireç lekesi oluşmayacaktır. Dolayısıyla kireç lekelerini engelleyen özelliğe sahiptir.

Makinanız için tuz kullanımını azaltır.

Manyetik kireç önleyici oldukça uygun fiyatlı ve bütçeye katkı sağlayan ekonomi dostudur.

Sıkça Sorulan Sorular

⚙️Manyetik kireç önleyici nasıl çalışır?

Manyetik kireç önleyici cihaz içerisindeki manyetik alan sayesinde içinden geçen sudaki kireci parçalar.

❓Manyetik kireç önleyici ne işe yarar?

Manyetik kireç önleyici su içerisindeki kireci parçalarına ayırarak yüzeylerde tutunmasını engeller

⏱Manyetik kireç önleyici ömrü ne kadar?

Manyetik kireç önleyici 50 yıl problemsiz çalışmaktadır.

✔️Manyetik kireç önleyici musluk aparatı nasıl takılır?

Manyetik kireç önleyici musluk aparatı musluğa giden su borusu sökülerek aynı ölç lerdeki aparat araya takılarak musluk aparat montajı yapılır.