Su Arıtma Tankı Fiyatları | 8-10-12-20-40-80-100 Lt Çelik Tank

Su Arıtma tankı Nedir?

Ters ozmos sistemlerin de, su arıtma cihazından suyu almaya başlayana kadar arıtılmış suyu depolamak için kullanılan sisteme Su Arıtma Cihazı tankı denir. 

Ters ozmos su depolama tankları ayrıca, tank suyla dolduğunda ve basınç arttıkça sistemi açıp kapatarak su arıtma sistemini verimli tutar. Ters ozmos tanklarının nasıl çalıştığını, tankınızı nasıl yeniden basınçlandıracağınızı ve ideal tank kapasitenize nasıl ulaşacağınızı aşağıdan inceleyin. 

Su Arıtma tankı ne işe yarar?

su arıtma tankı  ters ozmos tezgah altı su arıtma cihazına uyacak şekilde tasarlanmış arıtılmış suyu muhafaza eden basınç tankına su arıtma deposu adı verilir.

Su Arıtma cihazı tankı ne işe yarar şimdi açıklayalım: membran filtre tarafından kademeli olarak arıtılan suyu toplayan bir depolama tankıdır . Ters ozmoz filtrasyon işlemi yavaş bir işlemdir. Su, yarı geçirgen zardan her seferinde bir damla itilir. Tank suyun birikmesine izin verir, bu nedenle kendinize bir bardak su dökmeye gittiğinizde bol suya anında erişebilirsiniz.  

Su Arıtma tankları Nelerden oluşur kısaca açıklayalım, Tankın dışı genel olarak haddelenmiş çelikten yapılmıştır ve içten butil diyafram adı verilen atıl bir malzeme ile kaplanmıştır. Butil astar, arıtılmış RO suyunun çelikle asla temas etmemesini sağlar. 


Su Arıtma Tankı Fiyatları

Su arıtma tanklarının fiyatları, marka, model, kapasite ve özelliklere bağlı olarak değişiklik gösterir. Genel olarak, daha büyük kapasiteli ve daha yüksek kaliteli tanklar, daha yüksek bir fiyat etiketine sahip olabilir. Ayrıca, markalar arasında fiyat farklılıkları da bulunabilir.

Ev tipi su arıtma tankları genellikle 900 TL  ile 1.500 TL arasında değişen bir fiyat aralığına sahip olabilir. Bu fiyat aralığı, tankın kapasitesine, malzemesine ve markasına bağlı olarak değişebilir.

Ticari su arıtma tankları ise genellikle daha yüksek bir fiyatla gelir. Bu tankların fiyatı, daha büyük kapasitelerine, endüstriyel kalitede malzemelerine ve özel özelliklere bağlı olarak 2.000 TL'den başlayarak 8.000 TL kadar da yükselebilir.


Su Arıtma tankı nasıl çalışır? 

Ters ozmos tankları, suyu tanktan lavabonuzun üzerindeki özel musluğa iletmek için hava basıncını kullanır. Ters ozmos tankları hidropnömatiktir, yani tank sadece su değil aynı zamanda basınçlı hava da tutar. Su arıtma tankları, bir hidrofor pompasının yardımına ihtiyaç duymadan hızlı ve isteğe bağlı şekilde suyu vermeyi sağlarlar.   

Ters ozmos tankının içinde hem bir hava odası hem de bir su odası bulunur ve ortada bir mesane ile bölünmüştür. Su sıkıştırmasa da hava sıkıştırır. Ters ozmos sistemi suyu depolama tankına besledikçe suyun ağırlığı hava haznesini sıkıştırmaya başlar. Hava sıkıştıkça basıncı artmaya devam edecektir. Musluğunuzu açtığınızda, tank içindeki hava basıncı suyu tanktan dışarı yani musluğunuza doğru iter. 

Tankın boyutu, suyun tank içinde nerede bulunacağını önceden belirler. Bir ila on galon arasındaki daha küçük tanklarda su, basınçlı hava odasının üstünde bulunur. Tanklar büyüdükçe ve büyüdükçe, su tankın dibine oturur. Suyun bir litresi yaklaşık 1kg ağırlığındadır, bu nedenle depolanan suyun hacmi arttıkça, havanın sıkıştırılmasına ve suyun tanktan dışarı itilmesine yardımcı olmak için tankın yerçekimine ihtiyacı vardır. Hava odasının altta bulunduğu daha küçük tanklarda, diyafram hava odasını aşağı doğru itebilir ve havayı sıkıştırabilir. 

Su Arıtma tankı seçimi neden önemlidir?

Ters ozmos tankı, bir bütün olarak RO sistemi bağlamında iki çok önemli işlev sağlar.

En iyi Su Arıtma Tankları Buzsu Arıtma markalı olanlardır.  

Öncelikle su arıtma tankı seçimi için ihtiyaç duyduğunuz günlük su tüketimine göre 8Lt, 10Lt. 12Lt, 20Lt, 40 Lt, 80Lt su depolama kapasitelerine göre seçim yapmalısınız. Tank seçimin de kapasite size depolayacağınız temiz su miktarıdır. Ancak tank kapasitesi tek başına yeterli değildir, ev için örnek verirsek 8, 10,12 Lt lik tanklar için 75-80-100 Gpd membran filtresine sahip su arıtma cihazı yeterlidir, Günde 75-80 Gpd membran size saatte 8-10 lt su aldıktan sonra tekrar tam depo olarak 45-60 dk içinde aynı miktarda su almanızı sağlayacaktır. İşyeri için seçeceğiniz tank kapasitesi ise daha hızlı su tüketimi olacağı için 20-40-80 Lt gibi kapasiteye sahip 300-400 Gpd membran filtreli cihazlar tercih edilmelidir. Su Arıtma  tankları size basınçlı su sağlar. Ancak ikincil işlevi, sistemin çalışması için daha az önemli değildir. Ters ozmos tankı, su arıtma sistemi boyunca basıncı korur ve hat basıncını izleyerek sistemin açma/kapama döngüsünü harekete geçirir. Ters ozmos sistemi, tanktaki basınç hat basıncının 2/3'üne ulaştığında su üretimini durduran duyusal bir valf ile donatılmıştır. Besleme basıncınız 60 psi ise, membran suyu filtrelemeye ve depolama tankını, o tanktaki basınçlı hava 40 psi'ye ulaşana kadar doldurmaya devam edecektir. Tank, hat basıncının 2/3'üne ulaşıldığını algıladığında vanayı kapalı konuma getirecektir, ve su üretimi duracaktır.

Su Arıtma tankının tank kapasitesi nedir?

Ro su arıtma tankının gerçek tank kapasitesi, üreticinin tankın tutabileceğini belirttiği galon kapasitesinden farklı olacaktır. Etiket, bir depolama tankının 4,5 galon olduğunu söylediğinde, tankın toplam boşluk hacmine atıfta bulunur. Ancak, bu tankların iç alanı sadece su değil, metal bir mesane ve hava tarafından işgal edilir. Yani, bu 4,5 galonluk tank aslında yaklaşık 2,5-3 galon su tutacaktır. Ayrıca, tankın tutabileceği tam su miktarı, besleme basıncına ve kapatma vanasındaki ayarlara bağlı olarak farklılık gösterecektir. 

 

Su Arıtma tankı neden basınç kaybeder? 

Zamanla, tanktan hava sızacak ve depolama tankının basınç yükünü kaybetmesine ve suyunuzun akış hızının önemli ölçüde düşmesine neden olacaktır. Bu normal bir olaydır ve zamanla her tankta olacaktır. Musluktan artık su almıyorsanız ve tankınızın basıncının düştüğünü düşünüyorsanız, hızlı bir sorun giderme testi yapmak her zaman akıllıca olacaktır. Depolama tankını izole edin ve hala su üretebildiğinden emin olmak için ters ozmos sistemini çalıştırın. Ardından, tankı kaldırın ve ağırlığını test edin. Tankınız ağırsa ve suyla doluysa ve RO sisteminiz hala suyu tanktan ayrı olarak filtreleyebiliyorsa, bu genellikle tankın hava yükünü kaybettiği anlamına gelir. 

Su Arıtma tankına daha fazla hava basmak su basıncını artırır mı? 

Hayır, tanka daha fazla basınç eklemek sadece tank kapasitenizi düşürür. Su arıtma tankı için önerilen basınç ayarı 7-8 psi'dir. Tanka bundan daha fazla basınç eklerseniz, tankın ne kadar su tutabileceğini önemli ölçüde azaltırsınız. Tank basıncı hat basıncının 2/3'üne ulaştığında ters ozmos sistemi su üretmeyi durduracaktır. Hat basıncınızın 2/3'ü 40 psi ise ve tankınızı 20 psi'ye kadar pompalarsanız, bu kapatma çok daha hızlı gerçekleşir ve emrinizde daha az su olur.


Su Arıtma tankı hava basıncı nasıl ayarlanır? 

Ters ozmos tankınız basıncını kaybettiyse, bir bisiklet pompası ile tanka kolayca basınç ekleyebilirsiniz. Bir RO tankındaki hava valfine Schroeder valfi denir ve bu valf, bisiklet lastiğinizde bulacağınız valfin aynısıdır. RO tankınızı yeniden basınçlandırmadan önce musluğu açın ve tanktaki tüm suyu boşaltın. Tankınız tamamen basınç kaybettiyse, valfi kapatan kapağı sökün ve su çıkmaya başlayana kadar bisiklet pompasını kullanarak tanka hava pompalamaya başlayın. Tank boşaltıldıktan sonra, yaklaşık 7 psi'ye ulaşana kadar basınç eklemeye devam edin. Bu, çoğu ters ozmos tankı için önerilen standart ön şarjdır. Bunu bir basınç göstergesi kullanarak izleyebilirsiniz. Tankınıza aşırı hava basmaktan kaçının.


Su Arıtma tankı nasıl temizlenir?

1.    Ellerinizi yıkayın . Ters ozmos bu kadar yüksek saflıkta su ürettiğinden, sisteminizin hiçbir parçasını kirletmediğinizden emin olmak istersiniz. Alanın kir veya tozdan arındırılmış olduğundan emin olun ve hijyenik eldiven giymeyi düşünün.

2.    RO ünitenize giden su besleme hattını kapatın . Zemininizin her tarafına su dökülmesini istemezsiniz, bu nedenle ters ozmos sistemine su akmadığından emin olun. 

3.    Buzdolabına veya buz yapıcıya giden tüm hatları ayırın. Kristal berraklığında buz hazırlamak için buzdolabınızda RO suyu kullanıyorsanız, devam etmeden önce bunun bağlantısının kesildiğinden emin olun. 

4.    Sistemin musluğunu açın ve tankı boşaltın. Sistemi tamamen sudan tahliye ettiğinizden emin olmak istiyorsunuz. Musluğu çalıştırmak aynı zamanda depolama tankınızın basıncını da düşürür. Musluğu tüm su boşalana kadar açık bırakın, ardından kapatın. 

5.    Tüm ön filtreleri ve zarı çıkarın. Tüm filtre muhafazasını açın ve filtreleri çıkarın. Son filtre haricinde, sanitizasyon işlemi sırasında sisteminizde filtre veya membran bulunmamalıdır. Bunları yeni filtrelerle değiştiriyorsanız, bu noktada eski filtreleri atın. 

6.    Filtre muhafazalarını sisteme yeniden bağlayın . Ön filtre muhafazası hariç, sistemdeki tüm muhafazayı değiştirin. 

7.    Dezenfektan solüsyonunu ön filtreye dökün.  sanitizasyon çözümüdür ve ölçüm veya karıştırma gerektirmez. Klor içermez ve tankınızda büyüyen bakterileri nötralize eder. Ön filtre muhafazasını sisteme geri takın. 

8.    Su kaynağını tekrar açın. Depolama tankının suyla dolmasına izin verin. Su akmaya başlayana kadar RO musluğunu açın ve sizi tankın dolduğunu haber verin. Musluğu kapatın. 

9.    Çözümün oturmasına izin verin . Bu, kullandığınız sanitasyon solüsyonuna göre değişecektir. Sani-System kullanıyorsanız, en az bir dakika beklemeniz gerekir. 

10. Tüm sistemi yıkayın. Musluğu açın ve ters ozmos sisteminin kendini yıkamasına izin verin. Yaklaşık beş dakika bekleyin. Sanitizasyon solüsyonunun tüm izlerinin tanktan çıktığından emin olmak için ikinci kez yıkamadan önce tankın tekrar suyla dolmasına izin verin. 

11. Su beslemesini kesin ve sistemi boşaltın. Su beslemesini kesin ve musluğu açın. Sistemdeki tüm su boşalana ve tankın basıncı tamamen düşene kadar bekleyin. 

12.Tüm filtreleri ve membranları değiştirin. Bakımın filtre değişimleriyle eşleştirilmesi, sisteminizin düzenli olarak temizlenmesini ve filtrelerinizin zamanında değiştirilmesini sağladığından, filtrelerinizi değiştirmek için harika bir zaman. 

13. Su kaynağını tekrar bağlayın. Buz yapıcı veya buzdolabı bağlantılarından herhangi birini çıkardıysanız, bu sırada yeniden takın. Depolama tankının suyla yeniden dolmasına izin verin ve ters ozmos sisteminizi tekrar kullanmaya hazırsınız.