İletişim:05321751434 Kayıt Ol veya Giriş Yap

Klordioksit Nedir? Klordioksit İçilir mi? Zararları

Klordioksit Nedir? Klordioksit İçilir mi? Zararları
Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakika

Klordioksit Nedir?

Klordioksit nedir? Klordioksit klor bazlı bir dezenfektandır. Klordan farklı olarak iki adet oksijenin birleşmesiyle oluşmaktadır. Bakteriler virüs küf mantar bunlarda yüzde yüz etkili olan bir elementdir. Klor ile kıyaslandığında tad ve koku bırakmaz.

Klordioksit İçilir mi?

Klordioksit içilebilir. Peki klordioksit nasıl içilir? Tabiki konsantre yani su ile miktarı artırılarak içilir. Klordioksitin yoğunluğuna göre su miktarı ayarlanır.  İçme ve günlük ihtiyaçlarda kullanılabilmektedir.

Klordioksit diğer dezenfektanlara göre daha etkilidir. Suda daha hızlı çözülmektedir. Maliyeti daha düşüktür. Özellikle kullanım ve içme suyunda Sağlık bakanlığı tarafından onay verilen dezenfektanlardan biridir. 

Gıda sektöründe, yiyecek içecek sektöründe, mantar üretiminde hayvancılıkta, tavuk üretiminde içtikleri suyun raf ömrünü uzatmakta klordioksit çok önemli bir dezenfektandır. Yüzey dezenfeksiyonlarıında, havuzlarda, park bahçelerde, soğuk hava depolarında ve arıtma tesislerinde güvenle kullanılmaktadır.  

Klordioksit hastanelerin içme suyu, günlük kullanım ve diyaliz sularında kullanımı çok önemlidir. Birçoğumuz bilmiyor olabiliriz ancak klordioksit 60 yıldır su şebeke suyunun dezenfekte işleminde kullanılmaktadır.


Sizlere en doğal alkali su üreten cihazı sunuyoruz. !!!Alttaki Sarı Linke Tıklayın !!!

Kaynak Suyu Oranında TDS oranı ile Mineralleri Yoketmeyen En İyi Su Arıtma Cihazı


Klordioksit Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Klordioksit insanlara zarar vermez. Ancak metal ve insan sağlığını olumsuz etkileyen bakterilere zarar verir.

Su endüstrisinde çalışanlar klordioksitin sudaki patojenleri öldürme de rakipsiz olduğu söylemektedir. Bu parojenler arasında guardia, cryptosporidium , e-coli ve antraks sayılabilir. Klordioksit vücutta daha sonra problemlere sebep olabilecek zararlı bir kalıntı bırakmaz. Klordioksit molekülü vücutta 1-2 saat içerisinde zararsız tuza dönüşmesi ile ayrıcalıklıdır.

Maalesef ki aynı şey su arıtma da yoğum bir şekilde kullanılmakta olan klor için söylemek mümkün değildir. Klordioksit hastalıklı dokulara ve patojenik bölgelere saldırmaktadır. 

Peki bir molekül bu kadar akıllı nasıl olabilir? 

Bu tamamen olayın kimyası ile ilgilidir. Hastalıklı dokular ve patojenik organizmalar asidik yapıdadır ve bu sebeple elektron vermeye meyillidirler. Klordioksit kuvvetli bir oksidandır ve kolayca elektron alabilir. Sağlıklı dokular ve faydalı bakteriler kolayca elektron veremezler.

Klordioksitin Özellikleri Nelerdir?

Klordioksit 1814 yılında Jim hampel isimli altın arayıcısı tarafından tesadüf eseri bulunmuştur. Jim hampel Amerika birleşik devletlerinden orta amerikaya altın aramak için gittiği bir gezi de gerçekleşmiştir. Sivrisinek sokması sonucu yanındaki arkadaşı sıtma olarak hastalanmıştır. Oksijenli su ille deniz suyunu karıştırarak vermek suretiyle hastanın iyileştiğini kesfetmekte ve formülün ilk tespiti sağlanmıştır. Yıllar sonra araştırma sonucunda oksijenin suyun içerisindeki sodyum klorid ile reaksiyona girdiği ve ortaya klordioksti diye bir gaz çıktığı anlaşılmıştır. Bu gazın ise her türlü bakteri virüs ve mantarı öldürdüğünü tespit etmektedir. 

Klordioksit bildiğimiz klor değildir.  Uzun yıllar boyunca şehirlerde şebeke sularının dezenfekte edilmesi için kullanılmaktadır. Tarımsal faaliyetlerde de kullanımı yaygındır. 

Birçok deneyler ve araştırmalar ile üretilen, vücudumuza türlü zararları olan ilaçlardan daha faydalı olan klordioksit hakkında tüm bilgileri sizlerle paylaştık. Klordioksit hakkında merak edilen sorularınız için yorum bölümünden bizlere yorum olarak yazabilirsiniz. 


Tavsiye Yazı: Manyetik Kireç Önleyici
Tavsiye Yazı: Tds Nedir?Nasıl Ölçülür?
Tavsiye Yazı: Membran Filte Nedir? 
Tavsiye Yazı:  Su Arıtma Cihazları Arıza Nedenleri ve Çözümleri

📅 30 Ara 2020 ♾ 12088


9 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 4,8Sorularınızı ve Görüşlerinizi bize yazın!