Aktif Karbon Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nelerden Üretilir?

Aktif Karbon Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nelerden Üretilir?
 • Admin
 • 23 Mar 2023
 • 0
 • 12847
 • Okuma Süresi:5 Dakika

Aktif Karbon Nedir?

Aktif karbon büyük kristal ve amorf yapıda olan aktif karbon oldukça geniş iç yapısı ile karbon absorbanları tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir.

Aktif karbonlar hidrojen, azot, sülfür ve oksijen gibi elementleri içerirler. Bu atomların miktarı ve cinsi hammaddeye ve aktivasyon sürecine ve aktivasyon yöntemine bağlıdır.

Aktif karbon karbonizasyon sırasında oluşan mikrokristalin bir yapıya sahiptir. Bu yapı grafitin yapısına benzemektedir.

Aktif karbonun kristal yapısı grafik yapısında olduğu gibi altıgen şekilde dizilmiş karbon atomlarının paralel tabakalarından oluşmaktadır. Fakat akti karbonun katmanlar arası uzaklığı grafitinkinden farklıdır. Grafit yapısal olarak yumuşaktır.

Aktif Karbonun Tarihçesi

Aktif karbonun ilk kullanıldığı tarihler milattan önce 3700 lü yıllardır. Mısırlılar ve Sümerliler bronz üretiminde kalay bakır ve çinko parlatılmasında ağaç kömürü kullanılmıştır.

Odun kömürünün tıp alanında kullanıldığına dair bilgilere mısır papirüslerinde de rastlanmıştır. Odun kömürü epilepsiden şarbon hastalıklarına kadar bir çok alanda tedavi amaçlı kullanılmıştır. Aktif karbonun endüstriyel amaçlı kullanılması ise 18. yüzyıldan sonra başlamıştır. Aktif karbon koku giderici olarak da kullanılmıştır. Birinci dünya savaşında gaz maskelerinin içerisine aktif karbon kullanılarak zararlı gazlardan korunmuştur. Aynı zamanda içme suyundaki kokuları gidermek amacıyla da toz halinde kullanılmıştır. 1950 li yıllarda fabrikalarda da koku giderici olarak kullanılmaktadır.

Aktif Karbonun Kimyasal Özellikleri Nelerdir ?

 Aktif Karbon Nasıl Elde Edilir?

Aktif karbonlar çeşitli karbon içerikli maddelerin yanma, kısmi yanma veya ısı bozdurulması ile elde edilirler.

Belirli bir kimyasal yapıları veya formülleri yoktur. Aktif karbonların kalitesi ve karakteristik özellikleri hammaddenin fiziksel ve kimyasal özellikleri ve aktivasyon methotuna bağlıdır. İçerisinde karbon bulunan bütün maddelerden sentezlenebilirler.

Peki aktif karbon sentezlemek için kullanılacak hammaddelerde aranan özellikler nelerdir?

 • Yüksek karbon içeriği,
 • Yüksek üretim verimi,
 • Düşük mineral madde içeriği,
 • Kolay elde edilebilme,
 • Düşük maliyet,
 • Kolay karbonize edilebilme,
 • Kolay aktive edilebilme,
 • Depolama sırasında bozulmama

Aktif Karbon Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitli hammaddelerden farklı yöntemlerle elde edilen aktif karbonlar Toz, Granüler ve Pellet olmak üzere sınıflandırılırlar.

Toz Aktif Karbon Özellikleri

Boyutları 0.18 mili metreden küçük öğütülmüş toz haldeki aktif karbonlardır. Sıvı ve gaz faz uygulamalarında kullanılmaktadır. Sıvı faz uygulamalarında atık sulardan tat ve kokunun giderilmesinde, gaz faz uygulamalarında ise baca kazanımlarında kullanılmaktadır.

Granüler Aktif Karbon Özellikleri

Boyutları 0.2 ile 5 milimetre arasında değişen düzensiz şekilde granüllerden oluşan aktif karbon türüdür. Talaş Hindistan cevizi ve kömür gibi hammaddelerin küçük boyutlara parçalanmasıyla direkt olarak elde edilirler.   Sıvı ve gaz faz uygulamalarında kullanılırlar. Sıvı faz uygulamalarında kötü koku ve renk gideriminde atık suların temizlenmesinde, gaz faz uygulamalarında ise gazların saflaştırılmasında kullanılırlar.

Toz aktif karbona göre daha büyük tanecik boyutu ve daha küçük dış yüzey alanına sahiptirler. Toz aktif karbonun granüler aktif karbona göre kullanımı daha geniş olsada gronüler aktif karbonun geri kazanımı daha yüksektir.

Pelet Aktif Karbon Özellikleri

Basınçla sıkıştırılmış ve 0.8 ile 5 milimetre çapında silindirik yapıdadır. Düşük basınç sağlamasından, yüksek mekanik dayanıklılıpından ve düşük toz içeriğinden başlıca faz uygulamalarında kullanılır.

Aktif karbonun en tercih edilen ve onu diğer absordenlerden ayıran başlıca özellikler nelerdir?

Ayırma ve saflaştırma gibi endüstriyel prosesler öncesinde nem giderme işlemine gerek duymaz. 

Günümüzde Aktif Karbon Kullanımı

Günümüzde endüstrinin farklı alanlarında aktif karbonlar sık sık kullanılmaktadır.  Aktif karbon istenmeyen renk, tat ve kokuları giderme özelliğine sahip olmasının yanı sıra organik ve inorganik kirlilikleri absorde etme özelliğinden dolayı su arıtımında yaygın olarak kullanılmakta ve oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Gazların arıtımı ve saflaştırılmasında, gıda endüstrisindeki saflaştırma işlemlerinde, karışımların ayrılmasında, savunma sanayisinde, koruyucu kıyafet üretiminde, silah endüstrisinde patlayıcı ve elektronik sistemleri etkisiz hale getirmek için bomba yapımında ve sağlık sektöründe oldukça geniş bir alanda aktif karbon kullanılmaktadır.

Günümüzde aktif karbon kullanımı yaygınlaşmıştır. Son yıllarda aktif karbon üretiminde genellikle atık malzemeleri kullanılmaya başlanmıştır.  Bunun sebebi hem atık maddelerin doğayı kirletmesini engellemek hemde bu atık malzemelerin doğaya yardımcı temizleme özelliği yüksek olan aktif karbonlar sentezlemektir.

Sıkça Sorulan Sorular 

Aktif Karbon Faydaları nelerdir?

Aktif karbonun faydaları istenmeyen renk, tat ve kokuları giderme özelliğine sahip olmasının yanı sıra organik ve inorganik kirlilikleri absorde etme özelliği vardır. Ancak herhangi bir sağlık faydası yoktur.

Aktif karbon Zararları nelerdir?

Aktif karbonun herhangi bir zararı yoktur. Ancak tüketilmesi çok doğru değildir.

Aktif karbon Ne için kullanılır?

Aktif karbonun koku, tat ve renk gidermede ve su arıtma işlemlerinde kullanılmaktadır.

Aktif karbon yenir mi?

Aktif karbon sağlık sektöründen bir çok endüstriyel sektöre kadar gıda maddesi haricinde kullanılmaktadır. Yiyecek olarak hamburger, ekmek gibi gıdalarda renklendirici olarak kullanılmaktadır. Ancak hiçbir faydası yoktur. 

Aktif Karbon nerede satılır?

Aktif karbon internet platformunda ve bir çok endüstriyel işletmede kullanılmaktadır.

Aktif karbon neyden Yapılır?

Aktif karbon birçok ağaç ve benzeri maddelerin kömür hale getirilmesi ile elde edilmektedir.

Aktif karbon nasıl yapılır

Aktif karbon ağaç, ağaç kabuğu ve benzeri maddelerin belirli bir miktarda yakılarak kömür haline getirilmesi sonucu elde edilir.

Yenilebilir aktif karbon nedir?

Yenilebilir aktif karbon toz aktif karbon maddesinin gıda maddeleri ile karıştırılması sonucu yenilebilir hale gelmesine denir.

Aktif Karbon Ne işe Yarar?

Aktif karbon maddesi içerisinde bulunan mikro düzeyde delikler sayesinde filtreleme, koku, tat, renk giderme gibi özellikleri ile bir çok işe yarar. 

Aktif Karbon Nerelerde Kullanılır?

Aktif karbon su arıtımında, renk gideriminde, bacaların zararlı gazlarının zararlarını gidermesinde, tıp alanında, cilt temizliğinde ve diş temizliği gibi alanlarda kullanılamaktadır.

Aktif Karbon Nasıl Üretilir?Aktif karbon ağaç, ağaç kabuğu ve benzeri maddelerin belirli bir miktarda yakılarak kömür haline getirilmesi sonucu elde edilir.

Tavsiye Yazı:Doktorların Tavsiye Ettiği Su Arıtma CihazıTavsiye Yazı: Manyetik Kireç ÖnleyiciTavsiye Yazı: Suyun Canlılar İçin ÖnemiTavsiye Yazı: Su Arıtma Cihazları Arıza Nedenleri ve ÇözümleriTavsiye Yazı: En İyi Su Arıtma Cihazı

Paylaş

Yorumlar(0)

Yorum Yap

E-posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır.Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
15 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5