Su Yumuşatma Nedir? Su Yumuşatma Hakkında Tüm Detaylar

Su Yumuşatma Nedir? Su Yumuşatma Hakkında Tüm Detaylar
  • Admin
  • 28 Ara 2021
  • 0
  • 4320
  • Okuma Süresi:4 Dakika

Su Yumuşatma Nedir?

Su Yumuşatma şebeke sularındaki kireç ve benzeri ağır metallerin sudan arındırılarak suyun kullanılacağı alanda daha verimli hale getirilmesine denir? Sudaki sertlik değeri Kalsiyum ve Magnezyum elementlerinin fazla olmasından kaynaklanmaktadır.  Water Sottener İngilizcesi olan bu ürüne bir çok alanda ihtiyaç duyulur. Su yumuşatıcılar genellikle yüksek tonajlı su kullanılan iş yerleri, fabrikalar, imalathaneler, hastaneler, okullar, siteler, laboratuvarlar ve kimya alanındaki çalışmalarda kullanılmaktadır. 

Sertlik Nedir?

Sudaki sertlik nedir? Suda bulunan Ca ve Mg elementleri suyun depolanması veya suyun akışı sırasında artmaktadır. Sular yeryüzünde temas ettiği bölgelerdeki elementlerin çözünerek sertlik yükselmektedir.  

Su Yumuşatma Faydaları

Su yumuşatıcılar sayesinde su ile çalışan makinelerin kullanım ömrü artmaktadır. Bu işlemler ile yumuşak su elde edildiği takdirde imal edilen ürünlerin kalitesi de artmaktadır.

Su yumuşatma sistemleri ile işlem gören ve tesisatımıza aktarılan sular boruların ve metal ekipmanların kireçlenmesini de önlemektedir.  Evlerimizden örnek verecek olursak metal borularımız, musluklar ve banyo armatürü gibi eşyalarımız daha uzun ömürlü olacaktır. 

Bunların yanında su ile çalışan Şofben, kombi, çamaşır makinesi, Bulaşık makinesi, ütü benzeri eşyalarımızda sert suyun zararlarından korunacaktır.

Günümüzde banyodan sonra saçlarının keçeleşmesi şikayetinde bulunan kişiler su yumuşatıcı duş başlığı da kullanmaktadır.

Su yumuşatıcısı cihazlar iki farklı şekilde mevcuttur.

Su Yumuşatma Sistemleri Yöntemleri

Su yumuşatma yöntemleri arasında birinci olarak su yumuşatma cihazı bulunmaktadır. İkinci bir alternatif olarak ise manyetik kireç önleyiciler de bu işlemi görmektedir.

Su Yumuşatma Cihazı Ayarı

Su yumuşatıcı cihaz içine bulunan tuz maddesi ile işlem görerek yumuşatma işlemi gerçekleştirir. Tuz kullanılmadan yapılan bir yumuşatmada reçine ömrü azalmaktadır. Su yumuşatma reçine hesabı yapılarak sudaki maddelerin değerlerine bakılarak reçine yoğunluğu ayarlanmalıdır.

Su Yumuşatma Reçinesi

Bir diğer yöntemde ise mıknatıslı boru içerisinden geçmekte olan su mıknatıslar sayesinde kirecin parçalara ayrılarak yok edilmesini sağlamaktadır.

Manyetik Kireç Önleyici İle Yumuşatma

Su Yumuşatıcı Fiyatları

Su yumuşatıcı fiyatları kullanılan su miktarına göre değişmektedir. Bu durumlarda su kullanımının miktarı ölçülmeli ve uygun bir su yumuşatma sistemi kurulmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Su yumuşatıcımın düzgün çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım?

Su Yumuşatma cihazının tipine göre düzgün çalıştığı kontrol edilebilmektedir. Elinizde herhangi bir ölçüm cihazı yok ise elinizi suda yıkadıktan sonra derinizde sertlik meydana gelmiş ise suyunuzun sertli değeri yüksektir.

Su yumuşatıcı ne sıklıkta yenilenmeli?

Su yumuşatıcıların belli bir kullanım ömrü yoktur. Kullanım sıklığı ve suyun sertliğine göre farklı zaman birimlerinde yenilenmelidir.

Su yumuşatıcı ile ön filtre gerekli mi?

Su yumuşatma sistemleri sisteme gelen suyun içeriğine göre ön filtre ihtiyacı duyabilir. 

Su yumuşatıcım neden kötü kokuyor?

Su yumuşatma sistemleri belli sürelerde temizlenmeli ve tuz veya reçine kısımları yenilenmelidir.

Su yumuşatıcı vücut için iyi olan mineralleri giderir mi?

Su yumuşatıcı vücuda yararlı olan mineralleri sudan arındırmaz. 

Bir su yumuşatıcının devam eden masrafları nelerdir?

Su yumuşatıcısı tipine göre tuz küpleri veya reçine ihtiyacı duymaktadır. Ancak manyetik kireç önleyici bir sistem kullanıyorsanız bunlara ihtiyaç duyulmaz.

Ters osmoz vs. Su yumuşatma: ikisine de ihtiyacım var mı?

Ters osmoz sistemleri ile su yumuşatma sistemleri arasında farklılıklar vardır. Yumuşatma işlemi sonrasında su içilmek için kullanılacak ise bir ters ozmos sistemi de kullanılması gerekecektir. 

Su yumuşatıcı maliyeti ne kadardır?

Su yumuşatma maliyeti günlük kullanılacak su miktarına göre alınacak cihaz boyutu ile değişmektedir.

Yumuşak su içmek güvenli mi?

Yumuşak su içmek sert su içmeye göre daha güvenlidir. Anca bu değildir ki tüm yumuşak sular içilebilsin. Yumuşak suyun ph değeri kontrol edilmeli ve na göre tüketilmelidir.

Su yumuşatma cihazı ayarları nasıl yapılır?

Su yumaşma valfi üzerinde bulunan dijital göstergeler ile sudaki kalsiyum magnezyum değerleri tespit edilebilir.

Su yumuşatma reçine ömrü ne kadar?

Reçine ömrü Türkiye standartlarında 4 ila 5 yıl arasında değişmektedir. Evlerde 5 yıl, cafe ve benzeri işletmelerde 3 yıl kullanım ömrü vardır. Bu suyunuzun sertlik değerine göre değişmektedir.

Sert su Nasıl Yumuşatılır?

Sert su yumuşatma işlemi suyun içindeki magnezyum ve kalsiyum değerlerinin düşürülmesi ile gerçekleşmektedir.

Yumuşatma nedir?

Yumuşatma kimya bilimi olarak seyreltme anlamına gelmektedir. Günümüzde konsantre kullanım şeklinde tabiri de vardır. 

Tavsiye Yazı:Manyetik Kireç ÖnleyiciTavsiye Yazı:Doktorların Tavsiye Ettiği Su Arıtma Cihazı Tavsiye Yazı:En iyi su arıtma cihazı Tavsiye Yazı:Tds Nedir? Nasıl Ölçülür? Tavsiye Yazı:Su Arıtma Cihazları Arıza Nedenleri ve Çözümleri

Su yumuşatıcı ne demek - Su yumuşatma nedir - Sert su nedir

Paylaş

Yorumlar(0)

Yorum Yap

E-posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır.Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
8 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5