Su Arıtma Filtreleri

SU ARITMA FİLTRESİ NEDİR ?

Su arıtma filtresi; kısaca: fiziksel, kimyasal ve biyolojik süreçlerle suyu arıtan bir parçadır. Su arıtma cihazı içinde kullanılan su filtresi, çeşitli amaçlarla su arıtma faaliyetlerinin en önemli unsurudur. 


En iyi su arıtma filtresi markası tavsiyesinde sizlere önerimiz, Buzsu Marka filtrelerdir, Sitemizdeki Su Arıtma cihazı filtre setleri tüm cihazlara uyumludur. 

1- Kapalı Kasa en iyi su arıtma filtreleri inceleyin

2- Açık Kasa en iyi Su arıtma filtreleri  fiyatları ve özellikleri 

Açık kasa su arıtma filtresi fiyatları 350 TL ile 650 TL arasındadır. Kapalı kasa su arıtma filtresi fiyatları ise 450TL ile 1.000 Tl arasında dır. Su Arıtma Filtre seti fiyatları için buraya Tıklayın.


Anlık içme suyu temini, tarımsal sulama, akvaryum veya havuz suyu arıtma işlemlerinin baş aktörü su filtresidir. Farklı amaçlar için farklı ortamlardaki suların temizliği için önemli bir faktördür.

Çağımızın çağdaş üretim yöntemleri kullanılmak sureti ile ev ve iş yerlerimizde ki musluklardan akan suyu içilebilir, kullanmak mümkün duruma getiren cihazlara su arıtma cihazı denir. Büyük bir alanı nano teknoloji kullanılarak imal edilen su arıtma cihazları, genel olarak reverse osmosis prensibine göre çalışmaktadırlar.

Son yıllarda popülerlik kazanan arıtma cihazları, evde veya ofiste kesintisiz olarak içilebilir su sağlamaya izin verir. Doğru su arıtma filtresi ile suyu temizleyen ve arıtan bu filtre modülleri, suyun ideal sertlik ve pH derecesinde tüketicilere sağlanmasına izin verir.

Damacana su ile karşılaştırıldığında arıtma su kullanımı birçok avantaj sunar. Bu işlemin sunduğu avantajları  ve kullandığı teknolojiye bir göz atalım.
Arıtma cihazları, şebekeden gelen suyu ters ozmos adı verilen bir prensiple filtreler. Farklı filtreleme aşamalarına sahip olan cihazlar 5 aşamalı arıtma cihazı7 aşamalı su arıtma cihazı gibi isimlerle adlandırılır. Burada aşama, cihazda bulunan filtre sayısını ifade eder. Filtre sayısı 3 ila 7 arasında değişmektedir. Su arıtma filtresi ve filtre sayısı, şebeke suyunun sertliğine ve kirlilik derecesine bağlı olarak değişir.  Ancak fazla aşama sayısı suyunuzun daha iyi olacağı anlamına gelmeyecektir, çünkü cihaza10 filtrede koysanız içeriğindeki hammaddeleri kaliteli olmayan bu filtreler suyu ya fazla arıtır veya yararı olmayacak filtrelerden geçirmiş olurlar yani 
5 li sistem kaliteli hammadde içeren filtrelerin verdiği sağlıklı güvenli suyu veremezler,

Su arıtma filtresi kullanan cihazlar, musluktan akan suyun lezzetli ve sağlıklı olmasını sağlar. Farklı modellere ve tasarımlara sahip bu cihazlar, evlerde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca bazı özel tasarımlı modelleri su sebillerine de bağlamak mümkün olur.

Musluğa gelen suyu filtreleyen arıtma cihazları, son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Damacana suların yarattığı sağlık riskleri, artan su maliyetleri ve diğer faktörler daha çok insanın arıtma cihazını tercih etmesine neden olur.

Su arıtma filtresi, su arıtma cihazlarında bulunan en önemli parçadır. Tarihte ilk kullanılan su filtresi, yavaş kum ve hızlı kum filtresidir. Sulardan kaynaklanan hastalıkların önlenmesi için 19. yüzyılda başlayan filtrasyon çalışmaları günümüzde teknolojik su filtresi çeşitlerine kadar genişlemiştir.

su filtreleme sistemini 1948 yılında Moses N. Baker tarafından geliştirilmiştir. 1980’li yıllardan itibaren de dünyada yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde sağlıklı içme suyu temin etmek için teknolojik su filtreleri kullanılmaktadır.

Su, insan hayatının vazgeçilmez unsurudur. Besinlerin sindirimi, emilmesi ve vücut ısısının denetiminden eklem kayganlığına kadar birçok faydası bulunan suyun temizliği önemlidir.

Dünyadaki her on hastalıktan birinin sorumlusu kirli sulardır. Suların saklanma ortamlarından kullanılan şişelere kadar her faktör suyun değerlerini etkileyebilmektedir. 

Su arıtma cihazları filtrelerinin suyu genel olarak kısaca nasıl arıttığına bakıldığında; şebeke suyuna bağlantı ile yapılan su öncelikle cihazların filtrelerinde bulunan gözenekleri 5 mikron olan ön filtreye gelir. Ön filtreler, suda bulunan kaba kirleri; yosun, mantar, küf, kum, çamur ve tortu gibi kirleri tutar. İkinci aşamada ön filtrelerden çıkan su aktif karbon filtreye gelir.

Aktif karbon filtrenin görevi; suda bulunan dezenfeksiyon amaçlı kullanılmış kloru, ağır metalli deterjanları, kanalizasyon suları gibi insan sağlığını tetikleyen materyalleri arındırıp, suda oluşan bulanıklık, kötü tat ve kokuyu yok eder. Bu sayede ikinci aşamada klordan temizlenen su, bazı bakterilerin ve 1 mikrondan büyük asılı partiküllerin tutulduğu sediment filtreye gelir.

Bu aşamada su yeterince kaba kirlerinden arındırılmış hale gelir. Ancak suyun içerisinde hala arınmamış mikroorganizmalar, erimiş kimyasallar ve mineraller bulunmaktadır. Tam bu sırada yarı temizlenmiş su, Membran denilen sisteme gelir. 

Membran en az 2,5 atmosfer basıncıyla çalışır. Membran filtre , insan sağlığına yararlı minerallerin geçişine izin verirken, insan sağlığını tehdit eden mikroorganizmaları, erimiş kimyasalların geçişine izin vermeyerek bünyesinde tutar. Membrandan geçen suyun içerisinde yalnızca su molekülleri ve bazı anyon ve katyonlardır. Membrandan geçen su insan vücuduna yararlı sağlıklı sudur. Membrandan çıkan su, bir tankın içerisine depolanır. Tankın içerisinden gelen su musluktan akmadan önce yine son olarak aktif karbon filtreden geçer ve musluğa gelir. Bunun sebebi ,işlem görmüş suyun yani suyun arındırılırken uzaklaştırılan iyonize kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum iyonu gibi mineraller geri verilir ve bu sayede sudaki sert tadın yerini yumuşak içimli su alır.  Su arıtma cihazlarında kısaca altı aşamalı filtrelemelerden sizlere bahsetmiş olduk. Bunun yanı sıra 5 Li filtre seti, 6'lı, 7'li ve 8'li set olarak su arıtma cihazı filtreleri de bulunmaktadır.


SU ARITMA CİHAZI FİLTRELERİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Su arıtma cihazı filtresi çeşitleri, yaygın olarak kullanılan filtreleri 5 maddede sıralayabiliriz. Bunlar;
1. Sediment Filtre
2. Ön Karbon Filtre  
3. CTO Karbon Filtre
4. Membran Filtre 
5. Post Karbon filtre


Su Arıtma Filtresi Özellikleri

Sudaki küçük partikülleri ayırabilme özelliği bulunan su filtresi, bu işlemi gerçekleştirmek için çeşitli özelliklerle donatılmıştır. İyon değişimi, adsorpsiyon ve eleme gibi işlemler, farklı su arıtma sistemlerinde kullanılan arıtma yöntemleri arasındadır.

Su filtrelerinde yaygın kullanılan iyon değişimi yöntemi, doğal iyonitler kullanılarak gerçekleştirilen bir dizi kimyasal işlemler zinciridir. Çözünmüş formdaki demir ve mangan maddeleri sudan arıtabilen bu yöntem, su filtresi arıtma yöntemleri arasında yaygın olarak tercih edilir. En iyi özelliklere sahip, en iyi su arıtma filtresi 2023 Buzsu code markaları ile filtreleri geliştiriyor ve diğer kalite ve sağlıklı filtreleme yapan ürünleri sizler için geliştiriryoruz.

SU ARITMA FİLTRELERİNİN RAF ÖMRÜ NE KADARDIR? 

Su Arıtma cihazı sahipleri genellikle yedek filtrelerini toplu olarak satın aldıkları ve ihtiyaç duyulana kadar rafta yedek bekletmelerinin uygun olup olmadığını merak ediyor ve çokça soruyorlar.

Yedek su arıtma Filtrelerinin son kullanma tarihi var mı? cevap; hayır, Yedek alınan ve kullanılmayan su filtrelerinin son kullanım tarihi dolmaz. Neme ce rutubete maruz kalmadıkları sürece su arıtma filtreleri için bir raf ömrü yoktur. 

Su arıtma filtrelerinin çalışmasını sağlayan şey sudur, nem ve rutubet li ortamda ve paketinden çıkarılmadığı sürece ne kadar beklerse beklesin kullanıma hazırdır.

Önemli bir husus da şudur, bir filtreyi bir kez kullanırsınız ve daha sonra bir yazlık başka evinize veya uzun süre tatile giderseniz ve su arıtma cihazınızı uzun bir süre tekrar kullanmazsanız cihaz kısa süre çalışmış olsa bile uzun süre bekledikten sonra o filtreleri de değiştirmeniz gerekir.


Buzsu Arıtma firması olarak, Tüm Su Arıtma filtrelerinin en iyisi ve en kaliteli olan seçeneklerine sahibiz.

Bir içme suyu su arıtma cihazı sistemi için en iyi ve yüksek kaliteli yedek su arıtma filtreleri arıyorsanız doğru yere geldiniz. BUZSU ARITMA, diğer tüm su arıtma firmalarından daha fazla yedek filtre marklarına sahiptir. Aynı zamanda en uygun su arıtma filtresi fiyatları ve en iyi su arıtma filtresi değişimi online sesli, görüntülü veya yerel servis desteği sağlar. Aşağıdakiler su arıtma cihazı filtre markaları için yedek filtreler sunuyoruz:

 • Buzsu Code
 • Buzsu Nauralsnet
 • BMS Omnipure
 • Pentek
 • Puretech
 • Lifetech
 • Conax
 • Ravent
 • Aqua
 • Ecosoft
 • Waterbox
 • Waternet
 • Hyundai
 • İhlas aura cebilon
 • Puricom
 • Roben
 • Cool su arıtma
 • BMB  
 • Ve Daha Fazlası ..

Su arıtma filtresi, suyun kirliliğine ve katı madde oranına göre 4 ila 24 ay arasında değişen sürelerde kullanılabilmektedir.

Su Arıtma Filtresi kartuşlarını eğer düzenli olarak değiştirmezseniz, en iyi su arıtma filtresi bile olsa bu filtre size bir fayda sağlamayacaktır. Buzsu Arıtma Sistemleri olarak her türlü su arıtma cihazlarının sistemine uyacak geniş bir yedek su arıtma filtresi ürün çeşidine sahibiz. Suyunuzdaki florürü gidermek için bir karbon filtresine, kaba pislikler için tortu filtresine veya bakterileri virüsleri arıtabilen Membran filtreye ihtiyacınız ne olursa olsun, Sitemiz de ürünlerden mutlaka en iyi su arıtma filtresi seçimimiz var. Ne tür yedek su filtrelerine ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz veya belirli bir su arıtma filtre kartuşunun sisteminize uyacağından emin değilseniz,  Ustalık belgeli Sertifikalı Su arıtma Uzmanlarımızı 0532 175 1434 numaralı telefondan arayın, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız!

SIKÇA SORULAN SORULAR

jQuery UI Accordion - No auto height

Bu soruya makalemizde daha geniş çaplı yanıt verdik. Kısaca şebeke suyunda bulunan insan sağlığına ciddi hasarlar veren zararlı bakterilerin, kaba kirlerin temizlenmesini sağlama görevindedir.

Tavsiye Yazı: Manyetik Kireç Önleyici
Tavsiye Yazı: Su Arıtma Cihazı Nedir? Ne işe Yarar?
Tavsiye Yazı:  Su Arıtma Cihazları Arıza Nedenleri ve Çözümleri