Su Arıtma Cihazı Nedir? Ne işe Yarar?

TELIF HAKKI SAKLI DEĞİLDİR

Su Arıtma Cihazı Nedir?

İnsanlığın en büyük temel ihtiyaçlarından biri de su olduğunu söyleyebiliriz. Su ihtiyacı tıpkı nefes almak gibi yaşamın temel gereksinimlerinden biridir. Gün içerisinde uyandığımız ilk andan itibaren tüm günümüze yolculuk eden bir ihtiyaçtır.

Uyandığımızda yemek yedikten sonra veya yemeden önce temizlik ihtiyacı duyduğumuzda her zaman suya ihtiyaç duyarız. Dolayısıyla temiz su elde etmek en doğal hakkımızdır. Bunların yanı sıra marketlerden satın aldığımız su zaman içerisinde bütçemizi zorlayacağı gibi ekonomik de olmayacaktır. Bu sebeple teknolojinin bize sunduğu yeni ürünlerden faydalanmak doğru bir yol olacaktır.

Türkiye’de son yıllarda temiz su elde etmek için su arıtma cihazları tercih edilmektedir. Dünyada yıllardır kabul görmüş ve sıkça kullanılan su arıtma cihazı artık Türkiye’de de tercih edilen teknolojik ürünler arasındadır. Su arıtma cihazları sağlıklı ve temiz su içmenizi sağlayan bütçe dostu bir üründür.

Firmamız Buzsu Arıtma Şiddetle tavsiye ettiği ekonomi dostu ürünleri arasında su arıtma cihazı ilk sırada gelir. Su arıtma cihazı talep edilmesi süresi sonrasında çok kısa süre içerisinde montajı gerçekleştirilerek gün içerisinde kullanılmaya başlanır. Aynı gün içerisinde kurulan ürün sonrasında su kalitesinde ciddi anlamda artış olduğunu ve temiz su içtiğinizi fark edeceksiniz.


Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır

Su arıtma sistemi ve su arıtma cihazları yeni tanıştığımız bir kavram değil. Fakat su arıtma sistemleri teknolojisindeki olumlu yönde gelişmeler gösteriyor ki burada yeniden dizayn edilmeyi bekleyen yepyeni bir düzen ve cihaz modelleri var.

Hem de eski ve geçmişte kalan tecrübelerinizi tamamen unutmanızı ve yeni ürünler ile daha sağlıklı olmanızı sağlayacak bir düzen var. Temiz içme suyu olanakları, sadece bir şehrin, bir muhitin, bir ülkenin meselesi asla değil; tüm dünyanın, tüm insanlığın en önemli ortak meselesidir.

Şebeke sularının günümüzde aynı zamanda içme suyu olarak kullanılabilmesi de aynı şekilde ve aynı zamandan ne yalnızca kullanan kişilerin sağlığı ne de ekonomisi ile ilgilidir.

Tüm dünyanın geleceğini ve gelecek olan nesilleri yakından ilgilendiren su arıtma ve su arıtma cihazları konusunun en temeline inmeye ne dersiniz? Bildiğiniz bir şeyi sahiplenmeniz çok daha kolay olacaktır. İşte su arıtma sistemlerinin çalışma düzeni…

1. Suyun sabit süren döngüsü! Suyun sabit döngüsü değişmediği sürece, suyun miktarı da aynı şekilde asla değişmeyecek. Kısaca buharlaşan sular,  yağmur olarak yeryüzüne yağar.     

2. Döngü elbette bu süreçte kirlendi! Yeryüzündeki kirliliğin dev boyutlara ulaşması, bu döngünün temiz su olarak kalma döngüsünü sonlandırdı. 

3.Su hem tatlı hem normal! Dünyanın dörtte üçü su ile çevrili ama bu suların sadece yüzde biri tatlı su olarak kullanıma uygundur. Bu tatlı suya ulaşmak da bazı sebeplerden dolayı yaşadığımız hayatlar ve çevresel etmenler nedeniyle zor olarak görünüyor. Ama fark yaratan buluşlardan olan ters osmoz sistemi sayesinde, korku filmi sahnesi gibi olmaktan çıkıp, hayatınızda aldığınız en iyi ve en etkili kararlardan biri haline dönüşecektir.

4.Ters Osmoz sistemi Ters osmoz sistemi, devrim niteliğinde bir güncel teknoloji ve musluktan su içmek için muazzam bir sisteme sahip sistemlerdir. İlk ortaya çıktığında ise, gemilerde içme suyu üretmeye başarılı şekilde yarıyordu fakat günümüzde teknolojinin de ilerlemiş olmasıyla bu sistemler ters osmoz evlerimize girmeyi en iyi şekilde başardı. Kısaca diyebiliriz ki deniz suyunu, içme suyuna dönüştüren bu ters osmoz sistemi tamamen doğal bir yöntemdir. Suyun bu az yoğun ortamdan, çok yoğun ortama en iyi şekilde emilme sürecine Osmoz adı verilir. Ters osmoz ise bu süreci basınçla tersine döndürür ve temiz suyu elde etmenize olanak sağlar.

5. Filtreler Osmoz sistemi için toplamda farklı olarak 6 aşama gerekiyor. Bunlarda suyun arıtılma sürecinde 6 farklı filtreden yolculuk yaparak size en iyi şekilde ulaşması anlamına geliyor. Örneğin en iyi su arıtma cihazı hangisi gibi sorularınıza en iyi cevabı sitemizdeki ürünlere bakarak bulabilirsiniz. Bu kısımlar: -Tortu filtresi -Ön karbon filtre -Membran filtre -Son karbon filtre -İnce filtre -Anti-bakteriyel (seramik) filtre Bu 6 filtrenin sürecini özetlemek gerekirse, her biri kendi yetenekleri en iyi şekilde ve doğrultusunda yok edebilecekleri kir ve bakterilerle en iyi şekilde uğraşıyorlar.

En büyük toz, bu kum gibi partikülleri tortu filtresi ortadan en iyi şekilde kaldırıyor. Kimyasallar, ağır metal parçacıklar, ince toz parçacıkları vs derken suda bulunan tüm saf olmayan maddeler en iyi şekilde ortadan kalkıyor.

6. Kurulum ve kontrol Su arıtma sistemini evinizde kullanmaya başladıktan sonra kullanıcılar olarak artık hiçbir şeyi dert etmenize gerek kalmıyor. Periyodik bakımı yapılan bu tarz arıtma sisteminizde herhangi bir aksaklık veya benzeri arıza meydana gelirse, en hızlı şekilde en iyi koşullarda müdahale edilebiliyor. Üstelik temizliği ile de sürekli uğraşmanıza gerek yok. Evinizde, musluğunuzdan aynı geçmiş yıllardaki o güzel hatıralardan olan çocukluğunuzdaki gibi su içmenizi sağlayacak arıtma sistemleri ile suyun tadına doya doya varmanızı sağlayacaktır.


Su Arıtma Cihazı Faydaları Nelerdir?

Şebeke suyu; içerisinde yer alan kireç, zararlı mikroorganizmalar ve zararlı her türlü atığı engelleyemeyeceği gibi suyun kalitesizliğini çoğu zaman fark etmeniz de mümkün olmayacaktır.

Bu sebeple su arıtma cihazları suyun size ulaşmadan önce temizlenmesini sağlamaktadır. Su arıtma cihazı ekonomik olup uzun vadede kalıcı bir kâr sağlamaktadır.

Şehir hayatında artık birçok kişiye temiz suda çay ve yemek yapmak için marketlerden büyük şişe su almakta ve bu da uzun vadede bütçeye zarar vermektedir.

Aynı zamanda oldukça zahmetli bir uğraş olup ciddi bir zaman ayırmak gereklidir. Bu sebeple uzun vade de size kalıcı çözüm sunan su arıtma cihazı ile günlük temiz su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Su arıtma cihazları kurulumu kolay yolu tahmin edildiğinden daha uygun fiyatlarda hizmet almanızı sağlar. Firmamız Buzsu arıtmaya ulaşmanız hizmet almanız için yeterlidir. Ekibimiz 7/24 size en iyi hizmeti vermekten mutluluk duymaktadır.


Kaliteli ve tortusuz içme suyu kullanımı,

Olası sağlık sorunlarını engelleme,

Kireçlenme ve lavabolarda tıkanmayı önleme imkanı sunmaktadır.
Su Arıtma Musluğu ve Tankı

Her sektörde ve her aygıtta bulunduğu gibi su arıtma cihazlarının da yedek parça başka adı ile sarf malzemeleri bulunmaktadır. Su arıtma cihazlarının yedek parçalarından bazıları filtreler, tank, su arıtma cihazı musluğu vb. şeklinde sıralayabiliriz.

Su arıtma cihazı musluğu görünüm olarak çok değişik modellerde üretilmektedir. Piyasada en çok tercih edilen su arıtma cihazı musluk tipleri yıldız musluk ve kuğu muslukdur. İkisi de fonksiyonel olarak aynı işlemi görmektedir.


Muslukların krom olanları su arıtma cihazı alan şahıs ve kurumlar doğrulusunda daha çok tercih edilmektedir. Su arıtma cihazlarında musluk çok önemli bir yere sahip olduğu için insanlar paslanmaz ve kaliteli bir malzemeye sahip olmak istemektedir. Bu nedenle su arıtma cihazı musluklarında genellikle krom kaplama tercih edilmektedir.

Su arıtma tankı, kapalı kasa diye tanımladığımız tezgah altı su arıtma cihazlarının parçalarından biridir. Yüzlerce modeli geliştirilmiş olup, en çok tercih edileni içi cam, dışı metal olanıdır. Su arıtma tanklarının iç alanı havayla ilişki etmediğinden içerisinde tespit edilen su çok uzun bir vakit bozulmadan durabilmektedir.
Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Su arıtma cihazı, sağlık için önemli bir işlev görür. Bu sebeple cihaz seçimi için dikkatli davranmak gerekir. Su artıma cihazları detaylı araştırılmalı; uzmanından fikir alınmalıdır. Ayrıca, mümkünde cihazı arttığı suyun numuneleri alınarak, laboratuvarda tahlil raporları alınmalıdır.

Cihazın Dünya Sağlık Örgütü standartlarına uygunluk belgesi olmadığı; firmanın referansları kontrol edilmelidir. Fiyatı ucuz diye alınan su artıma cihazlarının 4-5 ay sonra filtrelerinin tıkandığı ve arıtma yapmadığı görülmektedir. Bu durum, temiz su yerine kalitesiz ve sağlık riski taşıyan su şikayetlerine yol açabilmektedir.

Evimizde, işyerimizde taze, lezzetli, kaliteli ve güvenli su içmenin en akılcı yöntemlerden biride su arıtma cihazı almayı tercih etmek, musluğunuzdan taze, lezzetli ve güvenilir bir su içmenin tadına varmak ve güvenle su içtiğinizi bilmektir.


Su Arıtma Cihazı Alırken Öncelik Su debisinin yeterli olup olmadığını kontrol etmek veya bunu bilen su tesisatçısı ve su arıtma cihazı satışı yapan firmalardan birine kontrol ettirerek öğrenebilirsiniz. Eğer su sebisi 3bar altı ise Mutlaka Pompalı Su Arıtma Cihazı almalısınız, Ayrıca şehir nufusu yazlık bölgelerde yazgünü ani artış ile iki katına hatta 3 katına çıkmakta ve ozaman da su debisi düşmektedir. Yüksek katlarda orutanlarda aynı şekilde su debisi üst katlarda azalacağından eğer apartman veya binada güçlü bir hidrofor sistemi yoksa su debisi yine azalacaktır.


Şehir merkezlerinde oturanlar ve musluktan su akışı yani debisi hızlı olanlar Pompasız yani su debisinin basıncı ile çalışan elektriksiz kullanılabilen Pompasız su arıtma cihazı satın almaları hem maliyet hemde elektrik kullanımı açısından daha iyi olacaktır.

Ayrıca Evinizde haftalık kaç litre su tüketimi olduğunu aşağı yukarı hesaplamasını yaparak size uygun 8-10-12-15-20-40-80 litrelik tanklara kadar su arıtma cihazı tankları mevcuttur. Evlerde genellikle 8-10-12 litrelik su arıtma tanklı cihazlar kullanılmaktadır. Ev tipi su arıtma cihazları Günlük 240 litre su üretimi yani saatte 11-12 litre arıtılmış su verebilmektedir.

Ayrıca genelde iş yeri tipi denilen ama evlerde de kullanılabilen biraz maliyetli olan Direk akış su arıtma cihazlarını da inceleyebilirsiniz. Bu Direk akışlı cihazlar tank olmadan kullanılabilen standart ev tipi cihazlardan daha hızlı su arıtarak Günlük 1000-1500 litre su verebilen cihazlarda mevcuttur.

Depolama Kapasitesi Ev ya da iş yeri kullanımına göre bu tercihiniz değişkenlik gösterecektir. Eğer günlük su tüketimi fazla olan bir firma iseniz 50 ya da 80 litrelik bir cihaz size uygun olacaktır. Ancak sadece evinizde aileniz ile kullanmayı planlıyorsanız daha küçük kapasiteli ürünleri tercih edebilirsiniz. Günlük Su Arıtma Kapasitesi bu nokta da aslında sizin günlük olarak ne kadar su tükettiğiniz ile ilgilidir.

Örneğin bir iş yeri için günlük 400 ile 600 litre arasında su üretimi yeterli olacaktır. Ancak ev kullanımı için 200 ile 300 litre ideal bir kullanım sağlayacaktır. Tabi bu sayı günde 200-300 litre su içeceğiniz anlamına gelmiyor. Eğer sürekli çalıştırır iseniz bu litrede su alabilirsiniz.

Su arıtma cihazı alırken bunlara da dikkat edilmelidir.

1- Su arıtma cihazının kendini ispatlamış NSF, WHO, WQA, SGS, FDA ISO, TSE, CE gibi Kendini ispatlamış tarafsız ve insan sağlığına ve kalite unsurlarına öenm veren kuruluş ve  kurumlardan alınmış Sertifika ve kalite belgeleri var mı buna dikkat edilmeli ve bu sertfikayı veren sitelerin adreslerinden sertifika ve kalite belgeleri doğrulanmalıdır?

Piyasada dolaşan ucuz ancak sağlıksız su arıtma cihazları sizi sağlığınızdan edebilir. Arıtma cihazında kullanılan malzemelerin kalitesi, montaj işçiliği ve ürün garantisi çok önemlidir.

Genel olarak düşük fiyatlı sistemler maliyeti düşürmek için kalitesiz malzemelerle imal edildikleri için zaman içinde basınçtan dolayı kırılma ve sızdırma, koku yapma, tat bozukluğu, bakteri üretme, kanserojen etkisi yaratma gibi problemler yaratırlar.

2- Satıcı firma güvenilir mi? Müşterilerine kaliteli servis hizmeti verebiliyor mu?

Su arıtma cihazlarının ve ekipmanlarının en az 6 ayda bir gözden geçirilmesi gerekiyor.

Satıcınız güvenilir mi? Uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanmak umuduyla aldığınız cihaz için teknik destek, sarf ve yedek parça temini konularında sıkıntı yaşatmayacak unvanı ve adresi belli firmaları tercih etmenizde yarar var. Unutmayın ki desteksiz iddialarla kapıdan veya internet gibi ortamlardan satış yapan, yeri yurdu belli olmayan kişi ya da sanal firmalardan alacağınız cihazlardaki herhangi bir problemde karşınızda sorumlu bir muhatap bulma imkânınız olmayacaktır.

3- Cihazınız en iyi arıtma sistemleri içerisinde mi?

Reverse Osmosis sistemi, içme suyu arıtımında dünyada kullanılan en gelişmiş ve en son teknolojidir.

Reverse Osmosis su arıtma sistemi, suda çözünür halde bulunan, sudan daha büyük moleküllü zararlı maddeleri reddeder. Bu yöntemle su, %99'a varan oranlarda saflaştırılır.

4- İyi bir Reverse Osmosis su arıtma cihazında bulunması gereken özellikler ve filtre aşamaları nelerdir?

Basınç pompalı mevcut arıtma sistemleri daha avantajlıdır. 3 Barın altındaki basınçlarda pompasız cihazlarda üretim kapasitesi azalır, atık su sarfiyatı artar. Pompalı cihazlarda membran filtreye sürekli yeterli ve sabit basınçta su verileceği için membran filtrenin yıpranma süresi uzar. Üretim kapasitesi artar, atık su sarfiyatı azalır.

İyi bir RO su arıtma cihazı en az 5 aşamadan oluşmalıdır.
Ayrıca Extra Filtreler suyunuza Mineraller ekleyerek çocuklarımız ve yaşılıarımız için suyu mineralleştirerek kemik gelişimine faydası olacaktır. (6 ve 7 nci aşamalar uygulanırsa su kalitesi mükemmel olur.) 

Reverse Osmosis yani su arıtma cihazı alırken aşamalarını sorunuz. 

5- İyi bir Reverse Osmosis su arıtma cihazının fiyat aralığı nedir?

Montaj ve servis hizmeti ile birlikte kaliteli bir arıtma cihazının fiyatı 1500 ile 2500 lira arasında değişmektedir.

Sitemizde sadece NSF FDA Water Quality Sertfikalı Tse li ürünler satılmaktadır.

Öenmli Not:Çin Malı ürün kesinlikle satışı yapılmaz


Damacanadan veya musluktan bardağımıza doldurduğumuz suyun içindeki kimyasal maddeleri görebiliyor muyuz? Sağlığımız için ne gerekirse yaparız diyoruz ama hala temel ihtiyacımız olan suyun içinde ne olduğunu bilmeden tüketiyoruz. Damacana ve pet şişelerin en basitinden kendi ham maddelerindeki kimyasal bileşenlerle insan sağlığı için ne kadar tehlikeli olduğunu biliyoruz. Sağlıklı su; cam şişeden içilen ve su arıtma cihazları ile arıtılan sudur.

Peki, su arıtma cihazı hakkında uzmanlar ne diyor?

Doktor Mehmet Öz ,
Amerika’da yaptığı halk sağlığı programında  ABD Tüketici Çevre sağlığı biriminde çalışan Doktor Urvasi Rangan ile Su arıtma cihazları ve damacana sular hakkında konuştu. Dr. Urvasi Rangan taşıma sular yani Damacana ve pet şişe suların zararlı olduğunu bu tür ticari sular yerine çeşme sularında arıtılarak kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Dr. Urvasi Rangan ve Dr. Mehmet Öz özelikle hangi su arıtma türlerinin hangi tür sularda kullanılması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde programda inceledi…


Uzm. Dr. Ender Şaraç (Sağlıklı Yaşam Uzmanı):

SU ARITMA CİHAZIM VAR

Şu an arıtma suyu içiyorum. Hem iş yerinde hem evimde arıtma cihazım var. Filtresini kontrol ediyorum. Bu konu netleşene kadar imkânı olanlar evlerine iyi ve güvenilir bir filtre cihazı taktırabilirler. Günde en az 2 şişe cam şişede maden suyu içilebilir. Maça gittiniz, arabayla yoldasınız, arabada oruç açacaksanız küçük pet şişeler kullanılabilir. Suların çok satıldığı, hızlı sirkülasyonun olduğu yerden pet şişe alın. Beklememiş, taze olsun.

Doç. Dr. Kenan Keskin (Memorial Şişli Hastanesi):

ARITILMIŞ ŞEBEKE SUYU

Ben evimde yaklaşık 5 yıldan beri su arıtma sistemine sahibim. Şebeke suyunu bu sistemden geçirerek elde ettiğim suyu hem içmek için hem de çay ve yemeklerde gönül rahatlığı ile kullanıyorum. Zira suyun kalitesini istediğim zaman ölçerek de görebiliyorum. Tabii ki bu sistemin periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılması ihmal edilmemelidir.

Yard. Doç. Dr. Afet Erbay (Medical Park İzmir Hastanesi):

Ben evimde musluk suyu ve cam şişe suyu tercih ediyorum. Tabii ki bir hekim olarak önerim, cam şişede depolanan içeceklerdir. Su ya da maden suyu; ne olursa olsun cam şişede tercih edilmelidir.

Prof. Dr. Erkan Topuz (İstanbul Üniversitesi)

Kaynar suyu ile yıkanmayın kaynar su ile yıkandığınızda klor ve arsenik var ikisi birleşiyor kanserojen madde açığa çıkıyor onun için ılık su ile yıkanın devlet enfeksiyon olmasın diye kloru basıyor Amerika’da yapılan araştırmalarda arseniği ve kloru tutan faydalı su arıtma cihazlarının tek kötü yani magnezyumu da tutuyor ve magnezyumsuz su içiyorsunuz.

Doktor Ursvashi Rangan (USA): (Çevre Sağlığı Bilim İnsanı):

Musluk suyundaki kimyasallardan endişeleniyorsanız güvende olmak için muhtemelen şişe suyu alıyorsunuz çoğu insan böyle yapıyor ama şişe suyu gerçekten daha güvenli mi? Satılan şişe sularının en az dörtte biri aslında musluk suyudur. Şişe sularının etiketlerinin çok kafa karıştırıcı olduğunu ve fazla bir düzenlemede yok filtrelenmiş olduğunu iddia ettiklerine göre kaynak suyu değildir. Bundan dolayı ters ozmos su arıtma cihazları bakımları yapıldığı takdirde en güvenli sistemdir.

Uzmanlar su arıtma cihazından içilen suyun daha sağlıklı olduğu konusunda hem fikirken siz hala damacanalarda bekletilmiş su içmeye devam mı edeceksiniz?

Siz isteyin biz evinize sağlıklı yaşamı getirelim.Tavsiye Yazı:Manyetik Kireç Önleyici
Tavsiye Yazı: Membran Filtre Nedir?
Tavsiye Yazı:Tds Nedir? Nasıl Ölçülür?
Tavsiye Yazı:Su Arıtma Cihazları Arıza Nedenleri ve Çözümleri

TELIF HAKKI SAKLI DEĞİLDİR
Güncelleme Tarihi Güncelleme Tarihi: 30.09.2020
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Teknik Bilgiler
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?