Sağlıklı Su Nedir? 10 Madde ile Şişelenmiş Suyun Zararları

Sağlıklı Su Nedir? 10 Madde ile Şişelenmiş Suyun Zararları
  • Admin
  • 3 Haz 2021
  • 0
  • 7198
  • Okuma Süresi:4 Dakika

Sağlıklı Su Nedir?

Sağlıklı su nedir? Sağlıklı su içerisinde insan sağlığına zarar verecek mikroorganizmaları, patojen ve bakterileri bulundurmayan sudur. Aynı zamanda sağlıklı suda kötü tat veya koku olmaz. Vücut için absorbe etmesi kolay olmalıdır. Sağlıklı su yumuşak içimlidir.

Suyun aslında kirlerden arınmış olması kadar damacanaların ve plastik ambalajların içerdiği zararlı maddelerden de uzak olması gerekir. Su bizim yaşam kaynağımızdır. Bu yüzden sağlıklı su tüketmek herkesin hakkıdır. Damacanalarda, pet şişelerde muhafaza edilen sular insan sağlığı açısından önemli tehditler arz etmektedir.

Musluk suları ise içerisinde barındırdığı bakteriler, kireç, mikroorganizmalar ve organik kirler sebebiyle oldukça sağlıksız ve içmek için elverişli değildir. Sağlıklı su içmenin en güvenilir yolu su arıtma cihazı kullanmaktır. Su arıtma cihazı şebeke suyunda bulunan kireç, bakteri, klor gibi bir çok zararlı maddeyi filtreleyerek size sağlıklı ve temiz bir su imkanı sağlar.

Su arıtma cihazlarında arıtılan su daima tazedir. Birikmiş veya muhafaza edilmiş bir su söz konusu değildir. En önemlisi ise suyun bir tüketim tarihi yoktur. Sadece içtiğimiz suyun değil yemek pişirme, çay demleme gibi yerlerde kullandığımız suyunda bu zararlı maddelerden arındırılmasını sağlar. Şişelenmiş, bekletilmiş sularda bulunan zararlı maddeleri bünyesinde barındırmaz. Sağlıklı suyun özellikleri nelerdir?

• Sağlıklı su; berrak, renksiz, içimi kolay ve kokusuz olmalıdır.

• İnsan sağlığına zarar veren mikroorganizmalardan uzak olmalıdır.

• Suda sağlık açısından zararlı olan kimyasal maddeler bulunmamalıdır.

• Yeterli seviyede yumuşak su olmalıdır.

• Sağlıklı su; yağlar, fenoller gibi kötü koku ve bozuk tat veren maddelerden uzak olmalıdır. Su arıtma cihazı ; suyu arsenik, krom, kurşun, amonyum, kireç gibi zararlı maddelerden arındırarak sağlıklı su haline getirir. Arıtma cihazlarında bulunan filtreleme yöntemi sayesinde su bünyesindeki bu maddelerden arındırılarak sağlıklı su haline getirilir.

Kısaca özetlemek gerekirse sağlıklı suya ulaşmanın en kolay yolu su arıtma cihazlarıdır.

Damacana Suyun Zararları

Damacana suyun zararlarını ele almadan önce ilk olarak ele alınması gereken konu “Bisfenol A” dır. Bisfenol A maddesi damacana yapımında kullanılan bir maddedir.

Yapılan araştırmalar sonucu bu maddenin kanserojen olduğu kanıtlanmıştır. Su damacana içinde uzun süre bekletilmektedir. Sadece damacana yapımında kullanılan bu madde bile bu kadar zararlıyken bu damacanaların içinde bekletilen suyun zararları saymakla bitmez.

Bisfenol A maddesi suya karıştığı zaman solunum yetmezliği, kalp problemleri, cinsel bozukluklara hatta ne yazık ki kansere yol açmaktadır. Bu denli risk taşıyan bu hastalıklardan korunmaların en etkili yöntemlerinden biri de damacanalarda ne kadar bekletildiği belli bile olamayan bu suyu içmek yerine su arıtma cihazı kullanmaktır.

Damacana suyunun zararlarını; başlıca üç temel başlık altında sınıflandırabiliriz;

• Damacana hammaddesi kaynaklı riskler; damacana yapımında kullanılan maddelerden “fosgen” adında zararlı bir gaz meydana gelir. Fosgen o kadar zararlı bir gazdır ki savaşlarda bir silah olarak kullanılabilmektedir. İnsan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Damacanaların güneş ışınlarıyla etkileşime geçmesi halinde bu zararlı gazlar suya karışabilmektedir.

• Hijyen şartlarına uymayan şartlarda depolama yapılması; damacana su firmalarının çoğu depolama konusunda oldukça özensiz hareket etmektedir. Hijyen kurallarına uygun olmayan ortamda üretilen sular sağlık açısından her ne kadar faydalı, temiz suymuş gibi alınsa da suda bakterilerin oluşması mümkündür. Suda üreyen bakteriler insan sağlığına oldukça zararlıdır.

• Damacana pompaları sebebiyle oluşan riskler; damacana pompaları suyu iletirken aynı zamanda havayla da temas etmektedir.

Hava ve suyun aynı ortamdan geçmesi bakteri oluşumuna neden olur. Bu ortamda oluşan zararlı bakteriler verem, tifo, ishal ve hepatit gibi hastalıklara yol açabilir. Her ne kadar damacana pompaları klor maddesiyle temizlense de bu risk ortadan kalkmış sayılmaz.

Sebile takılan damacanalarda ise havayla suyun teması söz konusudur bu durumda havadaki tüm mikropların suya geçmesine olanak sağlar. Havadan suya bulaşan mikroplar insan sağlığı açısından zararlı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

Damacana suları her ne kadar sağlıklı su içmek amacıyla alınsa da damacana sularında sağlık ve temizlik bulmak pek mümkün değildir. Sağlıklı ve temiz suya ulaşabilmenin en doğru yolu su arıtma cihazı kullanmaktır. Sudaki zararlı bakterileri, kimyasalları ve kanserojen maddeleri arındırarak bize temiz ve sağlıklı suyu içme/kullanma imkanı sağlar.

Tavsiye Yazı:Manyetik Kireç ÖnleyiciTavsiye Yazı: Membran Filtre Nedir?Tavsiye Yazı:En iyi su arıtma cihazıTavsiye Yazı:Su Arıtma Cihazları Arıza Nedenleri ve ÇözümleriTavsiye Yazı:Doktorların Tavsiye Ettiği Su Arıtma Cihazı

Paylaş

Yorumlar(0)

Yorum Yap

E-posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır.Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
3 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5