Sudaki nitrat nasıl yok edilir?

Nitrat Nedir? İçme Suyundan Nitrat Nasıl Çıkarılır?
  • Admin
  • 30 Oca 2023
  • 0
  • 5467
  • Okuma Süresi:4 Dakika

Nitrat ve nitrit nedir?

Nitrat (NO3) ve nitrit (NO2), çevrede bulunan hem doğal hem de insan yapımı nitrojen formlarıdır. Nitrat insan vücudunda nitrite dönüşebileceğinden, içme suyundaki büyük miktarlarda nitrat insan sağlığına zararlı olabilir.

İçme suyundaki aşırı nitratlar “mavi bebek sendromuna” (bebeklerde ortaya çıkan doğumsal kalp hastalığı) veya methemoglobinemiye neden olabilir. Nitratı sudan arıtma seçeneği bu linkte mevcuttur TIKLAYIN.

Nitrat Hakkındaki Gerçekler

Nitratlar doğal olarak oluşur. Tüm yağış ve yeraltı suyu akiferleri bir miktar nitrat-nitrojen içerir. Bununla birlikte, kirlenmiş kırsal su kaynakları, diğer nitrat kaynaklarının keşfedilmesi için bir ipucu sağlar. Nitrat, çiftçilerin tarım arazilerine inorganik gübreler ve hayvan gübreleri yaydığı tarımsal su havzalarında birikir. Ekinler tarafından alınmayan nitrojen, topraktan yeraltı sularına sızabilir ve daha sonra şarj alanlarına veya özel kuyulara akabilir. Kırsal topluluklardaki sakinler tipik olarak arsa üzerinde septik sistemler kullanır ve bazı ev sahipleri çim gübrelerine güvenir. Bunlar da içme suyunda nitrat kaynakları olabilir.

Nitrat’ın Sağlık açısından etkileri

İçme suyundaki nitratın sağlık üzerindeki etkileri en önemli şekilde “mavi bebek sendromu” olarak da bilinen methemoglobinemi ile bağlantılıdır. Nitrat bulaşmış su ile karıştırılan bebek maması, bebekleri nitrata maruz bırakır. 0-4 aylık bebeklerde nitrat, bebeğin midesinde nitrite dönüştürülür. Nitrit, oksijeni tüketen ve potansiyel olarak bebeği boğan kırmızı kan hücrelerindeki oksijen moleküllerine bağlanır. Nitrat zehirlenmesinin bariz bir belirtisi, özellikle göz ve ağız çevresindeki mavimsi cilt rengidir. Bu erken aşamada tespit edilirse, methemoglobinemi nadiren ölümcüldür, kolayca teşhis edilir ve klinik tedavi ile hızla geri döndürülür. Altı aylıktan sonra, bebeğin midesinde artık nitrat dönüştürücü bakteriler bulunmadığından methemoglobinemi bir tehdit oluşturmaz.

İçme suyundaki nitratlar bazı yetişkinleri ve küçük çocukları da etkileyebilir. Gebe kadınlar methemoglobini gelişmekte olan fetüslere geçirebilir ve düşük doğum ağırlıkları sudaki yüksek nitratlara bağlanmıştır. Bununla birlikte, emziren anneler nitritleri sütleri yoluyla bebeklere geçirmezler. 12 ila 14 yaş arasındaki çocuklar, 105 mg/l’den fazla nitrat içeren içme suyundan gelen ışık ve ses uyaranlarına gecikmiş reaksiyonlar göstermiştir. Genel olarak, Dünya Sağlık Örgütü ve Ulusal Bilimler Akademisi tarafından yapılan araştırmalar, içme suyunda nitrat tüketiminin yetişkin nüfus için önemli bir sağlık riski oluşturmadığını ortaya koymaktadır.

Sudaki Nitrat Problemini Çözmek

Son olarak, nitrat, su kaynağınızdaki diğer kirleticilerin bir göstergesi olabilir. Pestisitler gibi diğer çözünür maddeler nitrattan daha zararlı olabilir. Bu nedenle, su kaynağınızda nitrat keşfettiyseniz, bölgenizde potansiyel kirletici olan diğer maddeler için su testi yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Nitrat sorununu çözmek için, içme ve pişirme suyunuzdan su arıtma sistemi kullanmanız (Bakınız Nitrat arıtacak cihaz ) ile nitrat kaynağını suyunuzdan çıkarabilirsiniz. Buzsu Code Su Arıtma cihazında ki Özel Ters osmoz membran filtresi sayesinde %99 nitratı suyunuzdan çıkarabilir.

Tavsiye Yazı:Doktorların Tavsiye Ettiği Su Arıtma Cihazı

Paylaş

Yorumlar(0)

Yorum Yap

E-posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır.Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
15 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5