Çocuklar ve Bebekler Günlük Ne Kadar Su İçmeli?

Çocuklar Ne Kadar Su İçmeli? Günde Kaç Bardak Su İçmeli
  • Admin
  • 19 Mar 2023
  • 0
  • 2241
  • Okuma Süresi:2 Dakika

Çocuğuma Günlük Ne Kadar Su İçirmeliyim ? 

Çocuklar yetişkinlere göre yüzey kütle endexi daha büyük alana sahip olduğu için  buharlaşma ile daha fazla su kaybedebilirler. Vücut ağırlıklarına göre daha fazla ısı üretilir , oyun esnasında terleme ile su kaybı yaşarlar. Yetişkinlere göre daha fazla hareketli oldukları için daha fazla su kaybı yaşamları gayet normal bir durumdur.  Bu nedenle yeterli sıvı almaları yetişkin bir bireye göre daha önemlidir. Çocukların sıvı gereksinimleri yaşları ile birlikte değişmektedir. Yeni doğan bir bebek sıvı alımını anne sütü ile karşılar. Süt kesildiği zaman ise sıvı alımı ihtiyacı ortaya çıkar. 

0-1 yaş grubunun en önemli sıvı kaynağı anne sütüdür. Peki anne sütü kesildikten sonra cocukların sıvı alımı nasıl yapılmalıdır ? 6. aydan ihtibaren su ve tamamlayıcı besinler olan ( mamalar i meyve suları , sebze suları ) anne sütüne destek olarak sıvı kaynağı olarak kullanabilirsiniz. 

Çocuklarda ve Bebeklerde Su ihtiyacı Nasıl Hesaplanır ?  

Aslında en basit metod “ Holiday-segar Hesaplaması ” dır. Bu hesaplama ölçümü çocuğunuzun kilosuna dayanır. Buna göre tüketilmesi gereken sıvı - su miktarı ağırlının ilk 10 kg ‘ı için vücud ağırlığının KG başına 100 ml , Bir sonrakı 10 KG için 50 ml ve 20 KG ın üzerindeki her ağırlık için KG başına 20 Ml dir.

Tavsiye Yazı:Doktorların Tavsiye Ettiği Su Arıtma Cihazı

Tavsiye Yazı:Manyetik Kireç ÖnleyiciTavsiye Yazı:En iyi su arıtma cihazıTavsiye Yazı:Tds Nedir? Nasıl Ölçülür?Tavsiye Yazı:Su Arıtma Cihazları Arıza Nedenleri ve Çözümleri

Paylaş

Yorumlar(0)

Yorum Yap

E-posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır.Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
12 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5