Bakır Madeni Özellikleri - Bakır Nerelerde Kullanılır?

Bakır Nedir Ne İşe Yarar? Bakır Sağlığa Zararlı mı?
  • Admin
  • 31 Tem 2022
  • 0
  • 3142
  • Okuma Süresi:4 Dakika

Bakır nedir Ne İşe Yarar?

Bakır Cu sembolu ve atom numarası 29 olan bir elementtir. Yer kabuğunda doğal olarak oluşan bir madendir.

Kırmızı altın rengi ve dövülebilirliği ile bilinen bakır, dünyanın her yerinde su, toprak, kayalar, bitkiler ve hayvanlarda bulunan iletken bir metaldir. Bakır doğada bulunan bir maden dir, bakır madeni işlendikten sonra bir çok evsel ve endüstriyel alanlarında kullanılmaktadır. Bakır Ayrıca insan vucudunda da bulunan bir mineraldir, Vucudumuzun kırmızı kan hücrelerini yapmasına yardımcı olurken sinir hücrelerimizi ve bağışıklık sistemimizin artırmada yardımcı olur

Bakır Sağlığa Zararlı mı?

Büyük olasılıkla bakırın elektrik kablolarında ve sıhhi tesisat malzemelerinde kullanılmasına aşinasınız.1995'den önce Türkiye, de su tesisatları bakırdan bile yapılıyordu! Bakır, enerji üretimine, sinir sistemine ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine yardımcı olduğu için insan sağlığı için de gereklidir. İyi haber şu ki, insanların büyük çoğunluğu gerekli 0,9 mg bakırı yiyeceklerden alıyor. Kötü haber şu ki, aşırı bakır sağlığınız ve eviniz için sorunlara neden olabilir ve içme suyundaki bakır, birçok ev sahibinin karşılaştığı bir su kalitesi sorunudur. Mide rahatsızlığından lavabonuzdaki mavi-yeşil lekelere kadar fazla bakır bir sorun olabilir. Yüksek miktarda bakır madeni yatağı olan bölgelerdeki sularda yüksek olabileceği için ve bir çok gıdadan bakırı zaten aldığımız için sudaki fazla bakırı arıtmak için Size tavsiyemiz  Buzsu Code Su Arıtma cihazı dır. 

Bakır içme suyuna nasıl girer? 

Bakır, bakır boruların, muslukların ve sıhhi tesisat armatürlerinin korozyonu yoluyla içme suyuna girer. Su bakır borulardan geçtiğinde, bakır borulardan sıyrılır ve suda çözülür. Asidik veya yumuşak su, artık klor ve sıcak su korozyonu şiddetlendirir ve su kaynağına daha fazla bakır girmesine izin verir. Ayrıca su bakır borularda uzun süre kaldığında bakır parçalanır ve suda yoğunlaşır. Bakır, ev veya belediye tesisatı yoluyla su kaynağınıza girebilen tek metalik kirletici değildir. Kurşun ve demir tesisat armatürleri de aynı şekilde korozyona karşı savunmasız olduğundan, kurşun (çok daha tehlikeli bir kirletici) ve demir de sıhhi tesisat yoluyla su kaynaklarına karışabilir. Ek olarak, bir kuyunuz varsa bakır kuyunuzun yeraltı suyu kaynağını kirleterek içme suyuna karışabilir, ancak bu boru korozyonu kadar yaygın bir sorun değildir. Bakır, bir kuyunun yeraltı suyu kaynağını madencilik, çiftçilik ve endüstriyel ve belediye operasyonları yoluyla kirletebilir. Örneğin bakır, tarımsal kimyasal maddeler ve su kaynaklarındaki bakteri ve parazitleri kontrol etmek için kullanılır ve topraktan geçip aşağıdaki yeraltı sularına sızabilir. 

İçme suyundaki güvenli bakır seviyeleri nelerdir?

Dünya’ genelinde Epa Ajansı, Türkiye’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına göre milyonda 1,3 parça (veya 1,3 mg/L) veya daha azı, içme suyunda güvenli bir bakır seviyesi olarak kabul edilir. Özetle sudaki bakır için Maksimum Kirletici Seviye Hedefi olarak milyonda 1,3 parça (ppm) belirlemiştir.

Bakır içme Suyundan nasıl çıkarılır?

Üsteki bilgi doğrultusunda 1.3 den fazla bakır içeren su sağlıklı olmayacağından Sudaki Bakırı tamamen çıkarmak için gereken Reverse ozmos sistemi yani Membran filtre teknolojisidir. Buzsu Code cihazına özel Kore den ithal membran teknolojisi ile sudaki bakır elementi gibi yararsız ağır metallerin %99.99 çıkarılarak suyunuz en sağlıklı güvenilir hale getiren ve  sağlıklı güvenilir su için Tavsiye edilen ürün Buzsu Code Su Arıtma Cihazı dır.

Tavsiye Yazı:Doktorların Tavsiye Ettiği Su Arıtma Cihazı

Paylaş

Yorumlar(0)

Yorum Yap

E-posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır.Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
27 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5