Civa Nedir Sudan Nasıl Çıkartılır? Civa Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Civa Sudan Nasıl Çıkartılır? Civa Hakkında Tüm Bilinmeyenler
  • Admin
  • 30 Oca 2023
  • 0
  • 6660
  • Okuma Süresi:11 Dakika

Cıva Sudan Nasıl Çıkarılır

CIVA nedir?

Global ismi ile Quicksilver olarak bilinen cıva (Hg elementi olarak adlandırılır), oda sıcaklığında sıvı halde tutan tek metaldirBir nörotoksindir, yani Cıva’ya maruz kalmak beynin ve sinir sisteminin çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Cıva içeren bir nesne kırıldığında, cıva elementi damlacıklara ayrılır ve toksit kokusuz bir gaz salınımı yapar. Son on yılda, civanın tehlikeleri daha iyi bilinir hale geldi ve bazı ürünlerin artık bu metali içermesine izin verilmiyor. En popüler civa yasağı cıvalı eski tip ateş ölçerler de içerir. 29/06/2001 tarihli ve 4703 sayılı kanun kararnamesi ile, ülkemiz sınırları içinde üretilecek veya ithal edilecek ürünlerde kırıldıklarında oluşturdukları tehdit nedeniyle cıva içeren ateş ölçer (termometrelerin) üretimine kısıtlamalar getirdi.

Civa suya nasıl girer?

Su kaynaklarındaki civaların çoğu, atmosferik çökelmesi yani gazların atmosferden yağmur, kar veya kuru parçacıklar halinde Dünya’ya düşmesi sonucu oluşan şekli ile önce toprağa sonra su kaynaklarına ulaşır. Diğer kaynaklar arasında endüstriyel atıklar, madencilik atıkları, ve doğal tortular bulunur. Cıva, floresan lambalar, termostatlar, otomotiv parçaları, belirli piller ve LCD ekranlar gibi elektronik ve elektrik ürünlerinde bulunabilir.  Termometreler  de olduğu gibi, üretilen bazı ürünler de, oluşturduğu insan sağlığı tehdidi nedeniyle artık cıva içermemektedir. Bununla birlikte, kömürle çalışan Termik santrallerin yanı sıra elektronik ve elektrik endüstrisinde, endüstriyel atıklarda bulunan cıvaların çoğundan hala firmalar sorumludur ve sıklıkla denetlenmektedir..Gümüş renkli, ağır bir metal olan cıva, oda sıcaklığında (25oC ) sıvı halde bulunan 5 elementten (galyum, brom, sezyum, cıva ve fransiyum) birisidir. Cıva zehirli ve pahalı bir maddedir. İnhibitör yani enzimlerin çalışmasına olumsuz etkisi olduğu için dikkat edilmediğinde oldukça tehlikelidir.

Sudaki Cıva Tehlikelimidir?

Cıva vücut için toksiktir, düşük kan cıva seviyelerinde sağlık açısından riskli yan etkilere ve yüksek seviyelerde ölümcül sonuçlara neden olur. Civa kendi başına özellikle tehlikelidir çünkü vücudu zehirlemek için doğrudan yutulması gerekmez. Aksine, civa zehirlenmesine en çok cıva nın hava ile temas edip buharlaşıp o tehlikeli gazın solunması neden olur, ancak cilt yoluyla da emilebilir. Cıva cilde çok yavaş emilir, bu nedenle cıva buharı çıplak cilde temas etmesi somut civadan çok daha tehlikelidir.

Cıva zehirlenmesi, civaya yavaş uzun süreli maruz kalma veya hızlı yüksek düzeyde maruz kalma nedeniyle oluşur. Civa zehirlenmesinin belirtileri, maruz kalan kişinin yaşına, maruz kalma süresine, maruz kalan kişinin önceki tıbbi hikayesine, maruz kalınan civa miktarına ve ilgili cıva maddesinin biçimine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Metil Cıva zehirlenmesinin belirtileri

Metil cıva, en çok balık ve kabuklu deniz hayvanlarında bulunan bir civa şeklidir. Sinir sistemi ve beyin üzerindeki etkileri nedeniyle bebekler ve çocuklar için özellikle tehlikelidir. Bekleyen anneler, belirli deniz ürünlerini tüketirken doğmamış bebeklerini yüksek düzeyde metil cıva seviyelerine maruz bırakarak bebeğin beyninin ve sinir sisteminin gelişimini etkileyebilir. Kuyu suyu ayrıca yüksek seviyelerde metil civa. Şehir arıtılmış su cıva açısından test edilir, ancak bir kuyudaki su tehlikeli seviyelerde metal içerebilir. Milyarda 100 parçanın üzerinde kanında cıva seviyesine sahip olanların cıva zehirlenmesi belirtileri yaşama olasılığı daha yüksektir.

Sıvı (metil)  cıva bebekler ve çocuklar için çok zararlı olsa da, yetişkinler de çok fazla maruz kalırlarsa yetişkinler içinde yüksek tehlike arz eder. Metil cıva zehirlenmesinin en yaygın yan etkileri şunlardır:

1.    İleri derece görme kaybı

2.    Vücut Koordinasyon eksikliği

3.    Kas ve iskelet güçsüzlüğü

4.    Akciğer işlevi bozukluğu

5.    İleri işitme kaybı

6.    Bebeklerde beyinde oluşabilecek bozukluk (serebral palsi)

Elementel cıva zehirlenmesinin belirtileri

Cıva elementi zehirlenmesinde dökülen metalik cıvaya maruz kalınması neden olur. Eski tip ateş ölçerler, termostatlar, floresan lambalar, barometreler ve tansiyon ölçerler de dahil olmak üzere bir çok ev eşyası metalik civa içerir. Cıva elementine çok fazla maruz kalmak aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

1.     Ruh ve sinir sistemi bozuklukları

2.     Kronik Uykusuzluk

3.     Kontrolsüz Titreme

4.     Kronik Ağrılar

5.      Dikkat eksikliği ve zihinsel biliş

6.     Azalmış sinir sistemi duyarlılığı

Musluk suyu civa içerir mi?

Dünya çevre koruma örgütü (EPA) ve ülkemiz sınırları içinde de içme suyundaki civa sınırları şu şekildedir , drenaj kuyu suyu ve şebeke musluk suyu dahil içme suyunda  milyonda 0.002 PPM daha az cıva içermelidir bu değerin üstündeki suların içilmesi ve kullanılması tehlikedir . Bu seviyelerde, cıva uzun süreli tüketimde hemen sağlık tehdidi oluşturmaz ancak uzun kullanımda üste belirtilen civa zararlarına maruz bırakabilir . Sudaki cıvadan muhtemel en fazla zarar görecek kişiler, sularını sondajla açılan bireysel kuyudan alanlardır ancak şehir şebeke sularınında da pek iyimser yanı olmadığı su analizlerin den de ortaya koyulmaktadır.

Cıva’ yı sudan temzilemek için en iyi su arıtma sistemi hangisidir?

Birçok su filtresi ve su arıtma cihazı türü, sudaki civa elementini temizlediğini söyleyebilir. Ancak Bununla birlikte, bazıları bunu yapamaz. Kore cihazı olan BUZSU CODE cihazı cıvayı sudan arıtmak için çok daha etkilidir. 

Ters ozmoz sistemleri

Buzsu Code su arıtma sistemi sudaki zararlı maddeleri sudan filtrelemek için en az 4 aşama kullanır. Bu aşamalar bir kaba tortu filtresi, ikincisi ön karbon filtre, üçüncüsü CTO karbon filtre ve en iyi ters ozmoz membranını içerir. Buzsu Code arıtma sistemindeki ön karbon filtre ve cto aktif karbon aşaması, sudan yüksek oranda civa yı arıtır ve geri kalan çok az kalıntılar dahi Code cihazına özel 100 gpd Membran zarındaki 1 angstromdan küçük gözenekler tarafından civanın elementinin yaklaşık % 97 ile % 99'unu sudan arıtır, ve bu sayede civa zehirlenmesi riskini neredeyse tamamen ortadan kaldırır.

Sudaki Cıva’yı arıtmak için  Kullanılan arıtma sisteminin avantajları

  • Cıvayı sudan arıtan Tüm evler için uygun tezgah altı ve tezgah üstü su arıtma cihazı modellerimiz mevcuttur.  İNCELEMEK İÇİN TIKLA.
  • Cıva ile birlikte neredeyse tüm diğer tehlikeli ve yararsız katı maddeleri arıtır.
  • Özellikle Kuyu sularını arıtmak için idealdir, cıva bakımından yüksek olması en muhtemel su kaynağı olan kuyu suları için mutlaka tercih ediniz.

Bireysel Veya işletmelerinizin temiz içme suyu ihtiyacını çözmek için   evsel ve endüstriyel arıtmalı su sebilleri ürünlerimizden size uygun su modeli seçmek için TIKLAYINIZ.

Tavsiye Yazı:Doktorların Tavsiye Ettiği Su Arıtma Cihazı

Paylaş

Yorumlar(0)

Yorum Yap

E-posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır.Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
18 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5