Sebil Temizliği Nasıl Olmalı? Sebil Temizlemede En iyi Yöntem

Sebil Temizliği Nasıl Olmalı? Sebil Temizlemede En iyi Yöntem
  • Admin
  • 24 Nis 2023
  • 0
  • 3228
  • Okuma Süresi:3 Dakika

Sebil Temizliği Nasıl Olmalı?

Sebil temizliği nasıl yapılır anlatıma geçmen önce dikkat etmeniz gereken nokta sebilinizin fişini çıkarmak olacaktır. 

Günümüzde ofisler, iş yerleri ve evlerde sebil kullanımı yaygınlaşmaktadır. Sebil kullanımının artması sonucu sebil temizliği de çok önemli bir konu haline gelmiştir.

Şimdi sizlere sebil temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları sırasıyla anlatacağız.1.Adım: Elektrikli sebil temizliği yapıyor iseniz mutlaka fişini prizden çıkarınız. Aksi takdirde tehlikeli bir durum yaşanabilir.

Sebil Temizliği Birinci Adım

 2.Adım:Sebil kapağı kaldırılarak cihaz içerisindeki suyun ne kadar kaldığını kontrol ediniz.

Sebil Temizliği İkinci Adım

3.Adım:Sebil içerisindeki suyu sebil musluklarından dışarı akıtınız ve sebilinizin içerisinde su kalmadığından emin olunuz.

Sebil Temizliği Üçüncü Adım

4.Adım:Sebilinizin haznesindeki kireç, tortu ve benzeri kalıntıları kontrol ediniz.

Sebil Temizliği Dördüncü Adım

5.Adım: Kireç ve tortuyu sökmesi için asitli içecekler yardımı ile sebilimizi temizleyelim. Bu içecekler kola, soda, gazoz gibi içecekler olabilir. İçeceklerden herhangi birini temin ettikten sonra sebil dolana kadar içene dolduralım.

Sonrasında ise iki yemek kaşığı kadar limon tuzunu ılık su ile eriterek sebilin içindeki karışıma ekleyelim.İçerisine doldurduğumuz gazlı içeceklerdeki asit kireç ve tortuyu çıkarabilmesi için yaklaşım 12 saat kadar beklememiz gerekmektedir. İster ev kullanımı olsun ister ofis kullanımı, su sebillerinin düzenli periyotlarda temizlenmesi büyük önem taşımaktadır. Aksi halde zararlı mikrop ve bakterilerin uğrak bir yeri olan su sebilleri, birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Bu sebeple evde kullanılan su sebillerinin en az 3 ayda bir temizlenmesi gerekirken, ofislerde kullanılanlar ise en az 2 ayda bir temizlenmelidir.

Sebil temizliği için profesyonel hizmet alınabildiği gibi bu iş için üretilen kimyasallarla da sebilinizi temizlemeniz mümkün. Fakat her iki yöntemde de durulama işleminin çok iyi yapıldığından emin olmalısınız aksi takdirde mikroplardan kurtulacağım derken kimyasallara maruz kalmanız olası…

Bunlar dışında bir başka yöntem yok mu diyenlere ise evdeki malzemelerden faydalanarak yapacakları Derya Baykal tarzı temizliği öneriyorum.  Biraz sirke ve limonunuz varsa hemen anlatmaya başlıyorum. 

Sirke, doğal bir asetik asit içeren sulu çözelti olması nedeniyle çok iyi bir dezenfektandır. Limonunun ise yaklaşık % 5 asittir. PH değeri 2 ile 3 arasındadır. Yani bir litre elma ya da üzüm sirkesine ekleyeceğimiz bir adet limonla dezenfektanınız hazır. Gelelim yapılacak işleme

Önce boş damacanayı üçte bir oranına kadar temiz su ile dolduralım ve içine karışımımızı ekleyelim.

Sebilin içinde eski su kalacağı için, her iki musluğunu ve tahliye tapasını açalım. 

Sebilin tahliye olduğundan emin olunca, sirkeli su olan damacanayı sebilin yuvasına yerleştirelim.  

Damacanadan suyu çeken sebil suyu içine çekene kadar bekleyip, fişe takarak, sıcak ve soğuk su düğmelerini açıp en az 3 saat çalıştıralım. Bu süre zarfında saat başı sıcak ve soğuk musluklarından ikişer bardak su boşaltalım ve sebilimizi elektrikten çekelim. 

Tüm muslukları ve tahliye tapasını tekrar açarak sebilin içini boşaltalım. Damacanamızı yarısına kadar doldurarak yukarıdaki maddelerdeki işlemleri 2 kez daha yapalım. 

Sebilimizin iç temizliği tamam, sirkeli su ve bir sünger yardımı ile musluklarını ve dış yüzeyini de sildiniz mi sebiliniz kullanıma hazır. Nasıl çok kolay değil mi?

Artık gönül rahatlığıyla sebildeki suyu kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sebil Temizliği Nasıl Olmalı?

Sebil ç yüzeyinde tutan kireç nasıl temizlenir?Sebil temizliği yapan firmalar hangileridir?

Sebil nasıl daha kolay temizlenir?

Sebil içindeki kireç ve tortu nasıl dışarı atılır?

Sebil suyunun kirli olduğunu nasıl anlarım? 

 Sebil Temizleme Solüsyonu Nasıl Kullanılır?

Ne Sıklıkla temizlenmeli?

Anahtar Kelimeler:Sebil Temizleme, Sebil Temizleme Solüsyonu, Sebil Temizleme İlacı, Sebil temizleme Fİyatları, Sebil Temzileme Kiti, Sebil Temizleme Tableti, Sebil Temizlik Formu, Alttan damacanalı, su sebili temizliği, Evde sebil temizliği, Sirke ile sebil temizliği, Karbonatla sebil temizliği, Soda ile sebil temizliği, Su sebili temizliği Arçelik, Bosch su sebili nasıl temizlenir, Su sebili temizliği yapan firmalar

Paylaş

Yorumlar(0)

Yorum Yap

E-posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır.Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
14 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5