Su Arıtma Nedir? Faydaları Nelerdir?


Su Arıtma Nedir?

Su Arıtma Nedir? Faydaları nelerdir? Arıtma işlemi nasıl yapılır? Neden ihtiyaç duyulur? Tüm sorularınıza cevap bulacaksınız.

Başlayalım mı?

Su kısaca 2 hidrojen atomu ve bir oksijen atomunun birleşmesinden oluşmuş yaşamın kaynağı sayılan mükemmel bir yapıdır. Ancak su sadece bu molekülerden ibaret değildir. İçerisinde yüzlerce yapı bulunmaktadır. Evrensel olarak solvent yani çözücü özelliği olan su temas ettiği maddeleri ve yapıları de bünyesine katabilme özelliğine sahiptir bir maddedir.

Bu maddeler canlıların vücudunun ihtiyaç duyacağı faydalı maddeler olabileceği gibi vücutta istenilmeyen zararlı veya az zararlı maddeler de olabilmektedir. İşte bu yüzden su arıtma suyun içerisinde bulunan zararlı maddeleri teknolojik yollarla suyun içerisinden uzaklaştırma yani arındırma işlemidir.

Su arıtma nasıl yapılır?

Su arıtma işlemi aslında doğada normal ve mükemmel şekilde işleyen doğal bir prosestir. Yüzeysel sular bir çok etmenden ve sebepten dolayı kirlenir, buharlaşma yoluylada suyun en saf hali ise gökyüzüne taşınır. Yine burada olan bu su yine çoğunlukla temiz bir kaynak olarak gökyüzünden yeryüzüne inerek yine canlı yaşamının devamında önemli bir rol teşkil eder.

Yine yüzeyde çeşitli etmenlerle kirletilen bu sular topraktaki çeşitli katmalardan geçerek yani bir süzülme diğer adı ile filtrasyon vasıtasıyla barındırmış olduğu kirliliklerden veya zararlı içeriklerden arınır. Tabi yapılan bu işlemlerde suyun burada tamamen saf halde olduğu kesinlikle beklenemez. Yeraltında bulunan bir çok çeşitli kayaçlar bu su içerisinde çözünerek suya farklı özellikler ve maddeler kazandırır. Bu işlemlerin oluşması yer altında yüzlerce yıl yatta binlerce yıl sürebilmektedir.

Sitemizden Ev Tipi Su Arıtma Cihazları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Şifalı suların büyük bir çoğunluğu bu şekilde oluşmuştur. Yapay olarak elde edilen su ise su arıtma teknikleri de yine doğadan ilham alınarak en iyi şekilde gerçekleştirilmiş tekniklerden biridir. İnsanoğlunun bu konuda bekleyecek vakti kalmamıştır. Bu yüzdendir ki doğadaki su arıtma prosesi en iyi şekilde taklit edilerek doğadan çok daha hızlı ve seri bir şekilde arıtma işlemini gerçekleştirebilmemiz gerekmektedir.

Suyun yer altında biraz yavaş şekilde ilerleyerek kirliliklerinden ve zararlı maddelerden arınması takip edilerek o tarz sistemlere benzer cihazlar üretilerek filtrasyon sistemleri bilimin de katkısıyla doğadakinden çok daha hızlı ve pratik sonuç vermektedir.

Yine aynı şekilde doğadan esinlenerek iyon değişimi prensibi ile de sudaki kirlilikler zararsız olan maddelerle yer değiştirmek suretiyle en iyi şekilde arındırılmaktadır. Bitkilerdeki ise osmatik basınç farkından daha da çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçişin tersinden esinlenerek reverse osmosis adı verilen yani RO, ters osmoz su arıtma sistemleri icat edilmiştir. Sitemizden Conax Arıtma Cihazları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Ancak günümüzün modern teknolojisinde bile su içerisindeki zararlı yararlı madde ayırımı yapıp arıtma işlemi bazen yapılamamaktadır. Ancak suyun saflaştırıldıktan sonra uygun şekilde istediğimiz özelliklere getirilebilmesi mümkündür. Buna karşın doğadaki çeşitli sular ise bulundukları ortam münasebetiyle de birçok farklı özellikler gösterebilmektedir.

Bu özellikleri sağlayan en iyi elementler ise doğal mineraller ve su moleküllerinin yapısıdır. Su saflaştırıldıktan sonra bu minerallerin ilavesi ile bu su moleküllerine bu özellikler tekrar kazandırılabilmektedir. Bu şekilde etkin bir su arıtma prosesi de en iyi şekilde işlemiş olacaktır.

Kirli Su Nasıl Arıtılır Bu Eski Mısır Uygulaması Kirli Suyu Ucuz Olarak Arındırır Moringa oleifera ağacının tohumları, eski Mısır günlerinden beri su arıtmak ve bulaşıkları temizlemek için kullanılmıştır, ancak şimdiye kadar bilim adamları tam olarak nasıl çalıştıklarından emin değillerdi. Bir sayesinde Buzsu Arıtma dergisinde yayımlanan Langmuir Pensilvanya Eyalet Üniversitesi araştırmacıları tarafından, gizemin bir parçası artık çözüldü.
Moringa oleİfera ağacı


Mısır tohumlarının içindeki bir proteinin, bakterilerin su içinde bir araya toplanıp ölmesine ve kabın dibine çökmesine neden olarak suyu berraklaştıracakları çoktan tespit edilmişti. Ancak en son keşif, bunun nasıl yapıldığını ortaya koyuyor: akademisyenler, tohumların söz konusu bakterilerin zarlarını birbirine birleştirdiğini buldu. Bu membranlar, bakterilerin sahip olduğu ana koruma olduğundan, onları parçalamak, hücrelerin ölmesine neden olur.

Moringa Oleifera Tohumu

Hepsi bu kadar değil. Penn Eyaleti araştırmacıları, Moringa oleifera tohumlarını hasat etmek için en iyi zamanı da buldular : yağışlı mevsimde, tohumlar tam olgunluğa ulaştığında. Önceleri, tohumlarını güçlerinin zirvesinde yakalamak için hasat etmek, büyük ölçüde tahminde bulunmaktaydı; bu, işlem gördükleri suyun arıtılmasının ne kadarının arındırılmasının zor olduğunu gösteriyordu.

Bu yeni atılımlar, bu tür tohumların, yalnızca doğal olarak meydana geldiği alanlardan ziyade, en çok ihtiyaç duyulan alanlarda yetiştirilmesinin bir başka adımıdır. Tohumun diğer kısımları yenilebilir olduğundan, uzak veya yoksul bölgelerde bulunanlar için, ayrıca içme suyunun temizlenmesi için hayati öneme sahip bir yol için yararlı bir besin kaynağı olabilir.

Water.org organizasyonuna göre , dünya genelinde 769 milyon insanın güvenli ve temiz içme suyuna erişimi yok - bu, her yıl iyileştirilmiş su kaynaklarıyla önlenebilecek yaklaşık 840.000 ölüme neden oluyor. Bu insanların çoğu (yüzde 82) kırsal alanlarda yaşıyor ve burası Moringa oleifera tohumunun özelliklerinin böyle bir fark yaratabileceği yer.

Moringa oleifera tohumu suya atılarak temizlenmesi

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi'nden bilim adamları, araştırmanın bir parçası olarak Nijerya'nın Zaria kentindeki Ahmadu Bello Üniversitesi'nden botanikçi Bashir Abubakar ile işbirliği yaptılar. Abubakar testlerde kullanılan tohumların bir kısmını sağladı ve faydalarının temizliğin ötesine geçtiğini söyledi. 

Basın açıklamasında , "[Yerel] çiftçiler ek bir gelire sahip olacak, çünkü yalnızca yiyecek için Moringa'yı büyütmekle kalmayacak , aynı zamanda tohum için büyük Moringa tarlaları da yetiştirebilecekler " dedi . “Parayı tarım alanlarını iyileştirmek veya yol inşa etmek için diğer altyapı ve toplumsal ihtiyaçlar için yönlendirebilirsiniz.”

Tohumların kontaminasyonları gidermek ve yüzde 100 temiz ve içilebilir su bırakmak için kullanmadan önce daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak nihai hedef şimdi daha yakın ve sonuçta gelişmekte olan ülkelerde büyük bir etkiye sahip olabilir. Penn Eyaletindeki araştırmacılar şimdi ek çalışmalar için finansman arıyor.


Tavsiye Yazı:Manyetik Kireç Önleyici
Tavsiye Yazı: Membran Filtre Nedir?
Tavsiye Yazı:Tds Nedir? Nasıl Ölçülür?
Tavsiye Yazı:Su Arıtma Cihazları Arıza Nedenleri ve Çözümleri

Güncelleme Tarihi Güncelleme Tarihi: 28.08.2020
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Teknik Bilgiler
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?